کودتای شوروی، ۲۵ سال بعد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کودتای شوروی، ۲۵ سال بعد

بیست و پنج سال از کودتای ناموفق تندروهای حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی سابق علیه اصلاحات میخاییل گروباچف، رهبر کشور می گذرد.

کودتاگران به رهبری رییس کا.گ.ب و وزیر دفاع از اصلاحات گورباچف خشنود نبودند و هنگامی که وی برای گذراندن تعطیلات به کریمه سفر کرده بود نقشه خود را عملی کردند. اما حضور صدها هزار نفره مردم در خیابان های مسکو آنها را ناکام گذاشت.

یکی از کسانی که وقایع آن روز را به یاد می آورد می گوید: «بازگشت به گذشته محال بود و مردم این را می دانستند به همین دلیل مقاومت کردند.»

در مقابل فرد دیگری می گوید: «ربع قرن زمان خیلی زیادی است، اگر شما به من نمی گفتید من یادم نمی افتاد که ۲۵ سال پیش چنین روزی چه اتفاقی افتاد.»

با اینکه شکست این کودتا سرنوشت شوروی سابق را به کلی تغییر داد اما این واقعه مورد توجه مقامات کنونی روسیه قرار نگرفته است. یک تحلیلگر سیاسی در این باره می گوید: «این موضوع که مردم می توانند به پا خیزند، سرنوشت خود را رقم بزنند و تاریخ ساز شوند و معادلات سیاسی را تغییر دهند چیزی نیست که ولادیمیر پوتین را خوشحال کند. او در طول سالهای رهبری اش این موضوع را نشان داده است.»

پس از شکست این کودتا بود که بوریس یلتسین، رییس جمهوری روسیه به همراه رهبران اوکراین و بلاروس پیمان کشورهای مستقل مشترک المنافع را امضا کردند و اتحاد جماهیر شوروی فروپاشید.