نیروهای دولتی لیبی در سرت مرکز فرماندهی داعش را در اختیار گرفتند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نیروهای دولتی لیبی در سرت مرکز فرماندهی داعش را در اختیار گرفتند

نیروهای حکومت وحدت ملی لیبی در نبرد با داعش در سرت به یک پیروزی چشمگیر دست یافتند. آنها توانستند با عقب راندن پیکارجویان داعش کنترل «واگادوگو»، مرکز فرماندهی این گروه را در اختیار بگیرند.

سرت، زادگاه معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی بیش از یک سال پیش به اشغال داعش درآمد و به سنگر اصلی این گروه در لیبی تبدیل شد. نیروهای دولتی لیبی از سه ماه پیش عملیات گسترده ای را برای آزادسازی این شهر ساحلی از دست داعش آغاز کردند. با این حال بخش عمده ای از این شهر همچنان در کنترل پیکارجویان داعش است.

محمد قصری، سخنگوی نیروهای دولتی لیبی می گوید پس از این موفقیت، نبرد با داعش در سرت به آخرین مرحله رسیده است. او افزود: «نیروهای آمریکایی در مقابله با تک تیراندازهای داعش به ما کمک کردند. تک تیراندازها مشکلات زیادی برای ما ایجاد می کردند اما نیروی هوایی آمریکا به شیوه موثری به مقابله با آنها پرداخت. قبل از ورود نیروهای ما به منطقه آنها تک تیراندازها را شناسایی و هدف حمله قرار می دادند.»

جنگده های آمریکا از ده روز پیش و به درخواست حکومت وحدت ملی لیبی که تحت حمایت سازمان ملل متحد است مواضع داعش را در سرت بمباران کرده اند.

لیبی طی سال های گذشته به مرکز جذب نیروهای داعش از کشورهای آفریقایی تبدیل شده است.