Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نکاتی درباره آزار و اذیت جنسی زنان اروپایی در محیط کار

نکاتی درباره آزار و اذیت جنسی زنان اروپایی در محیط کار
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق نظرسنجی که به تازگی در بریتانیا انجام شده نیمی از زنان در این کشور آزار و اذیت جنسی در محیط کار را تجربه کرده اند.

آگهی

طبق نظرسنجی که به تازگی در بریتانیا انجام شده نیمی از زنان در این کشور آزار و اذیت جنسی در محیط کار را تجربه کرده اند.

در این نظرسنجی که توسط «کنگره اتحادیه های کارگری» منتشر شده، زنان جوان بین ۱۸ تا ۲۴ سال بویژه در این زمینه آسیب پذیرتر هستند و دو سوم کسانی که در این نظرسنجی شرکت کرده اند گفته اند که قربانی این قبیل آزارها شده اند.

آزارهای جنسی شامل دریافت پیام یا اظهار نظر با محتوای جنسی، جوکهایی با موضوعات سکسی، تماس یا لمس ناخواسته، یا دریافت ویدئوهای پورنوگرافی در محل کار است.

این گزارش کمی بعد از برنامه کندوکاو یورونیوز درباره دنیای آزار جنسی زنان در اروپا، منتشر شده است.

طبق نظرسنجی ای که آژانس اروپایی حقوق بنیادی درباره انواع خشونت فیزیکی، جنسی یا روانی نسبت به زنان انجام داده، بیش از نیمی از زنان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، از سن ۱۵ سالگی مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته اند.

در این نظر سنجی با ۴۲هزار زن از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا مصاحبه شده است و نزدیک به یک سوم آنها گفته اند که در محیط کار از سوی همکار، مافوق یا مشتری مورد آزار جنسی قرار گرفته اند.

زنان تحصیلکرده بیشتر در معرض آزار جنسی هستند

یکی از نکات مهم نظرسنجی آژانس اروپایی حقوق بنیادی که در گزارش «کنگره اتحادیه های کارگری» در بریتانیا به آن توجه نشده این است که هر چه زنان تحصیلکرده تر باشند و از موقعیت شغلی یا اجتماعی بالاتری برخوردار باشند، بیشتر مورد مزاحمتهای جنسی قرار می گیرند.

طبق نظر سنجی اتحادیه اروپا، ۶۹ درصد زنانی که تحصیلات عالی دارند آزارهای جنسی را تجربه کرده اند. در حالیکه تنها ۴۶ درصد از زنانی که تحصیلات ابتدایی را گذرانده اند قربانی آزارهای جنسی شده اند.

دکتر جوانا گودی، مدیر بخش آزادی و عدالت آژانس اروپایی حقوق بنیادی که بر نظرسنجی این آژانس درباره خشونت جنسی نظارت داشته است به یورونیوز گفت: «رده های بالاتر در محیط کار معمولا محیط هایی هستند که مردان در آن غالبند و هر چه زنان در کارشان بیشتر پیشرفت کنند بیشتر در چنین محیطهایی قرار می گیرند. بنابراین اگر در بخش بازرگانی یا امورمالی فعالیت کنید و مدیر شرکت بشوید در واقع الگوهای معمول نقش زن و مرد در محیط کار را به چالش کشیده اید. در اطراف شما کارمندان مرد هم بیشتر است بنابراین احتمال خشونت بالا می رود.»

مصاحبه یورونیوز با خانم گودی را در اینجا بخوانید.

آزار جنسی زنان در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا

فرانسه از نظر آزار جنسی زنان تحصیلکرده در محیط کار جزء چند کشور اول اتحادیه اروپاست. از هر ۱۰ زنی که در نظر سنجی اتحادیه اروپا شرکت کرده اند، ۹ نفر آنها گفته اند که از سن ۱۵ سالگی آزار جنسی را تجربه کرده اند. در حالیکه این میزان در بلغارستان ۲۹ درصد است.

چگونه می توان آزار جنسی زنان را متوقف کرد؟

جوانا گودی در این باره به یورونیوز گفت که بهترین راه آموزش مردم است تا قوانین موجود بهتر اجرا شوند.

مسئله دیگر، مربوط به گزارش این آزارهای جنسی می شود. تحقیقاتی که در بریتانیا انجام شده، نشان می دهد که از هر ۵ زنی که قربانی آزار جنسی شده اند، ۴ نفر آنها، این مزاحمتها را به کارفرمایانشان گزارش نکرده اند. در فرانسه هم تنها ۵ درصد قربانیان آزار جنسی به مراجع قانونی شکایت می کنند.

آلیس هود، مسئول مدیریت استراتژیک سیاستگذاری برای برابری از «کنگره اتحادیه های کارگری» به رویترز گفته است که زنان زیادی موارد مزاحمتهای جنسی را به دلیل شرم، یا ترس از جدی انگاشته نشدن و یا نگرانی از دست دادن شغل گزارش نمی کنند.

وی همچنین گفته است کارفرمایان هم باید از طریق آموزش کارکنان و تغییر فرهنگ محل کار و اجرای سیاستهای محکم با این مشکل به مقابله برخیزند. وی افزود: «حتی اگر آزار جنسی زنان از طریق ایمیل یا شبکه های اجتماعی باشد، تحقیرآمیز است. کارفرمایان باید در این زمینه اقدامهای بیشتری انجام دهند، زیرا این مشکل بزرگی است. قدم اول هم جدی گرفتن این مشکل است تا مردم بدانند که نباید آزارهای جنسی را تحمل کنند.»

یکی از تغییراتی که «کنگره اتحادیه های کارگری» خواهان اجرای آن در بریتانیا است، حذف هزینه های دادرسی این پرونده ها در دادگاههایی است که به بررسی اختلافات بین کارفرمایان و کارکنان در بریتانیا اختصاص دارد. در حال حاضر هزینه بررسی پرونده آزار جنسی در این دادگاهها حدود ۱۲۰۰ پوند (۱۴۰۰ یورو) است که رقم قابل ملاحظه ای است.

We need to stamp out sexual harassment. Protect your rights, join a union: https://t.co/V0fgrXVA0o#harassedatworkpic.twitter.com/04UGQhBGPy

— TradesUnionCongress (@The_TUC) August 10, 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جوهر نامرئی که دست آزاردهندگان جنسی را رو می‌کند نیم ساعته به فروش رفت

دیوید کاپرفیلد شعبده‌باز مشهور آمریکایی به سوءرفتار و آزار جنسی ۱۶ زن متهم شد

رهبر باندی که آلت تناسلی مردان را می‌برید و فیلم‌هایش را روی سایت می‌گذاشت به ۲۲ سال زندان محکوم شد