دیدار پوتین و اردوغان؛ فصلی تازه در روابط روسیه و ترکیه

دیدار پوتین و اردوغان؛ فصلی تازه در روابط روسیه و ترکیه
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، امروز پس از دیدار دوجانبه در سن پترزبورگ در یک نشست خبری مشترک شرکت کردند.

ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، امروز پس از دیدار دوجانبه در سن پترزبورگ در یک نشست خبری مشترک شرکت کردند.

آگهی

روسای جمهوری ترکیه و روسیه در این دیدار دوجانبه درباره گسترش همکاری های تجاری، روابط گردشگری و همچنین مسئله سوریه و مبارزه با تروریسم گفتگو کردند.

این سفر، اولین سفر خارجی آقای اردوغان پس از کودتای نافرجام ۱۵ ژوییه، و همچنین اولین دیدار روسای جمهوری دو کشور بعد از چند ماه تیرگی روابط است که بعلت سرنگونی جنگنده روسیه توسط نیروی هوایی ترکیه در ماه نوامبر گذشته رخ داده بود، و بدنبال آن روسیه تحریمهای خود علیه ترکیه را بویژه در حوزه گردشگری گسترش داد. پس از آن رییس جمهوری ترکیه در نامه ای محرمانه به آقای پوتین نسبت به این حادثه ابراز تاسف کرده بود.

رجب طیب اردوغان که از انتقادهای متحدان غربی اش نسبت به اتفاقات پس از کودتا در ترکیه خشنود نیست، در تلاش است خود را به روسیه نزدیک کند.

آقای پوتین در بخشی از سخنانش در کنفرانس مطبوعاتی، ضمن اشاره به احیا روابط تجاری و اقتصای بین دو کشور گفت: «ما دوران سختی را در روابط بین دو دولت از سر گذرانده ایم. اما الان هر دو کشور مایلیم بر این مشکلات غلبه کنیم و این کار را به خاطر منافع مردم دو کشور انجام می دهیم.»

آقای اردوغان پیشتر اعلام کرده بود که هدفش از این دیدار گشودن فصل تازه ای در روابط دو کشور است. او درباره گسترش روابط تجاری بین روسیه و ترکیه گفت: «حجم معادلات تجاری روسیه و ترکیه ۳۵ میلیارد دلار در سال بود که بدنبال وقایع اخیر به ۲۷ میلیارد دلار کاهش یافت. اما هدف ما این است که حجم تبادلات تجاری مان را به یکصد میلیارد دلار برسانیم و برای دستیابی به این هدف قاطعیم.»

آقای اردوغان در بخشی دیگر از سخنان خود گفت که پروژه ساخت خط لوله روسیه و ترکیه که مدتی به دلیل سرد شدن روابط دیپلماتیک دو کشور به حالت تعلیق درآمده بود بسرعت از سر گرفته خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرنوشت وزیر اتریشی که در مراسم ازدواجش با پوتین رقصید پس از جنگ اوکراین به کجا رسید؟

ملاقات رهبران روسیه و رهبر کره شمالی؛ پوتین: کیم عاشق موشک است

پشیمانی از مداخله نظامی شوروی در مجارستان و چکسلواکی؛ پوتین: پیگرد قانونی ترامپ انگیزه سیاسی دارد