افزایش انتقادها به اظهارات ترامپ در مورد والدین سرباز مسلمان کشته شده

افزایش انتقادها به اظهارات ترامپ در مورد والدین سرباز مسلمان کشته شده
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اظهارات دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان در پاسخ به خضر خان، پدر سرباز مسلمان آمریکایی کشته شده در عراق به یک جنجال در این کشور تبدیل شده است.

آگهی

اظهارات دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان در پاسخ به خضر خان، پدر سرباز مسلمان آمریکایی کشته شده در عراق به یک جنجال در این کشور تبدیل شده است. این اظهارات انتقادهای زیادی را در میان رسانه ها و چهره های سیاسی حتی در میان جمهوریخواهان برانگیخته است.

غزاله خان، مادر این سرباز نیز در نامه ای به توهین های نامزد جمهوریخواهان پاسخ داده و سکوت خود در سخنرانی همسرش در گردهمایی ملی دموکرات ها را ناشی از عدم قدرت سخن گفتن به دلیل غم از دست دادن پسرش عنوان کرده است. وی همچنین در این نامه خطاب به نامزد جمهوریخواهان گفته است او معنای اسلام را نمی داند و با کلمۀ فداکاری بیگانه است.

خضر خان که روز پنجشنبه با نشان دادن نسخه ای از قانون اساسی آمریکا خطاب به دونالد ترامپ از وی پرسیده بود آیا اصلا این قانون اساسی را خوانده است، در گفت و گویی با رسانه های آمریکایی در این باره گفت: «بی احترامی او به مادر یک قهرمان این کشور گویای همه چیز است. فردی که نامزد ریاست جمهوری است آیا باید با مردمی که آرزو دارد رهبری آنها را به عهده بگیرد اینگونه همدردی و همراهی کند؟»

جان کسیک، فرماندار ایالت اوهایو نیز در حساب توییتر خود در این باره نوشته است: «با والدین ستاره های قهرمان کشور تنها باید با احترام و افتخار صحبت کرد. [همایون] خان یک قهرمان است و همه با هم باید برای این خانواده دعا کنیم.»

مایک کافمن، نمایندۀ جمهوریخواه این اظهارات را توهین به همۀ سربازان آمریکایی قلمداد کرده و پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز در بیانیه ای با تاکید بر اینکه همایون خان، سرباز مسلمان آمریکایی کشته شده بزرگترین فداکاری را به خرج داده خواهان احترام به این خانواده شده است.

پل مانافورت، رئیس تیم تبلیغاتی دونالد ترامپ یک روز پس از اظهارات نامزد جمهوریخواهان، سخنان وی را در مورد ممنوعیت از ورود مسلمانان به این کشور را به پناهجویان نسبت داد و گفت: «او باور دارد که در حال حاضر باید ورود پناهجویان را به کشور متوقف کنیم. پناهجویانی که از کشورهایی می آیند که تروریسم در آنجا فعال است یا در حال جنگ هستند. مساله این است اما همۀ ما برای فرد از دست رفته در خانوادۀ خان متاسف هستیم.»

دونالد ترامپ در پاسخ به خضر خان روز جمعه در یک گفت و گو با شبکۀ ای بی سی، با بیان اینکه صدها هزار شغل در این کشور ایجاد کرده، گفته بود غزاله خان مادر این سرباز کشته شده «آنجا در کنار همسرش بی حرکت ایستاده بود و حرفی برای گفتن نداشت. قطعا اجازۀ حرف زدن نداشته است.» غزاله خان در نامه اش که در واشنگتن پست منتشر شده، نوشته است «با دیدن عکس بزرگ پسرم که روی صحنه به تصویر کشیده شده بود نمی توانستم حرف بزنم و احساساتم را کنترل کنم اما همۀ آمریکا و جهان غم مرا احساس کرد.»

همایون پسر این خانواده که یک ستوان ارتش آمریکا بود در سال ۲۰۰۴ میلادی در عراق و در جریان یک انفجار انتحاری کشته شد. مادر این سرباز در نامۀ خود به دونالد ترامپ گفته است پسرش می خواسته همانند پدرش وکیل بشود و به مردم کمک کند. خانوادۀ خان مهاجرانی از پاکستان هستند که بیش از سه دهه پیش به آمریکا مهاجرت کرده اند.

Ghazala Khan: Trump 'doesn’t know what the word sacrifice means'https://t.co/mnzsv6wjwRpic.twitter.com/FNJjavi2mj

— Mashable (@mashable) 31 juillet 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردی که مقابل دادگاه محاکمه ترامپ خودسوزی کرده بود جان باخت

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ آنچه باید پیش از شروع محاکمه کیفری ترامپ بدانیم