Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

قتل عام سربرنیتسا ۲۱ سال بعد؛ جسد ۱۲۷ بوسنیایی به خاک سپرده شد

قتل عام سربرنیتسا ۲۱ سال بعد؛ جسد ۱۲۷ بوسنیایی به خاک سپرده شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در بیست ویکمین سالگرد قتل عام سربرنیتسا، بقایای اجساد۱۲۷ مسلمان بوسنیاییِ تعیینِ هویت شده روز دوشنبه به خاک سپرده شد.

آگهی

در بیست ویکمین سالگرد قتل عام سربرنیتسا، بقایای اجساد۱۲۷ مسلمان بوسنیاییِ تعیینِ هویت شده روز دوشنبه به خاک سپرده شد. جوانترین دفن شدگان در زمان مرگ ۱۴ سال و مسن ترین آنها ۷۷ سال داشته است.

صربها در سال ۱۹۹۵ میلادی بیش از ۸ هزار پسر و مرد بوسنیایی را در شهر سربرنیتسا قتل عام کردند، شهری که تحت حفاظت سازمان ملل متحد اما در محاصره نظامیان صرب بود.

فاطمه دوریچ، بیوه ای است که می گوید: «من در اینجا شوهرم را از دست دادم. سال ۱۹۹۵ با دو فرزند خود به کوههای توزلا گریختیم. پس از این همه سال پیدایش کردیم، آنچه امروز به خاک می سپارم تنها چند استخوان است.»

رامیزه عمروویچ امروز ۴۱ سال دارد که پدر و مادر و همسرش را در ژوئیه سال ۱۹۹۵ میلادی از دست داد. وی می گوید: «بعضی وقتها وقتی می شنوم برخی می گویند که در مورد نسل کشی دروغ می گوییم می خواهم تا در این دنیا نباشم. چگونه می توانند بگویند که دروغ می گوییم؟ شرمشان باد. امروز پدر و مادر و شوهرم با من نیستند و وقتی که ۲۰ ساله بودم مرا با سه دختر کوچکم تنها گذاشتند.»

قتل عام سربرنیتسا بزرگترین و فجیع ترین کشتار در اروپا پس از واقعه هولوکاست و جنگ جهانی دوم محسوب می شود. مراجع قضایی بین المللی این کشتار را نسل کشی خوانده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیست و پنجمین سالگرد قتل‌عام سربرنیتسا

دادگاه عالی هلند مسئولیت کلاه‌آبی‌های این کشور در قتل عام مسلمانان سربرنیتسا را محدود توصیف کرد

نسل‌کشی سربرنیتسا؛ ۳۰ «تُرک مسلمان» بوسنیایی در پوتوچاری به خاک سپرده شدند