ائتلاف حاکم در استرالیا پیروز انتخابات پارلمانی در این کشور

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ائتلاف حاکم در استرالیا پیروز انتخابات پارلمانی در این کشور

هشت روز پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در استرالیا، مالکوم ترنبال نخست وزیر و رهبر ائتلاف محافظه کار حاکم روز یکشنبه از پیروزی در این انتخابات خبر داد.

ترنبال در حالی بار دیگر مامور تشکیل دولت شده که حزب اش با کسب ۷۴ کرسی، اکثریت را در مجلس نمایندگان از دست داده است.

نخست وزیر استرالیا پس از اعلام پیروزی در انتخابات گفت: «روز بسیار بزرگی است. باید در این روز بزرگ از مردم استرالیا برای تصمیمی که در این انتخابات گرفتند، تشکر کرد. باید همچنین باردیگر به آنها اطمینان داد که با عزم و اراده تلاش خواهد شد از این پارلمان، دولتی مطلوب بیرون بیاید.»

حزب کارگر به رهبری بیل شورتن که در راس جناح اپوزیسیون است، ضمن قبول شکست در انتخابات خواهان همکاری با ترانبل جهت یافتن زمینه های همکاری در پارلمان شده است.

بیل شورتن می گوید: «امیدوارم ائتلاف حاکم وظیفه خود را به خوبی در قبال مردم انجام دهد و دولت خوبی تشکیل دهد. مردم استرالیا چیزی کمتر از این، از مجلس چهل و پنجم انتظار ندارند. آنها با انتخاب ترکیب نمایندگان به صراحت نشان دادند که خواهان همکاری بین ما هستند.»

استرالیا از سال ۲۰۰۷ تاکنون مدام شاهد تغییرات دوره ای مداوم در سطح نخست وزیری است. سهم حزب کارگر مهمترین رقیب ائتلاف حاکم از این انتخابات ۶۶ کرسی بود و ۵ کرسی نیز نصیب احزاب مستقل شده است.