آنچه درباره حملات دالاس می دانیم

آنچه درباره حملات دالاس می دانیم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

زمان و مکان وقوع حمله تیراندازیها به سوی نیروهای پلیس شهر دالاس در ایالت تگزاس آمریکا، پنجشنبه شب در ساعت ۲۱ به وقت محلی آغاز شد.

زمان و مکان وقوع حمله

آگهی

تیراندازیها به سوی نیروهای پلیس شهر دالاس در ایالت تگزاس آمریکا، پنجشنبه شب در ساعت ۲۱ به وقت محلی آغاز شد.

در زمان وقوع این حادثه، جمعیت زیادی برای شرکت در تظاهراتی در مخالفت با تبعیض نژادی در این کشور، به خیابان اصلی شهر آمده بودند.

دستکم پنج نفر از ماموران پلیس کشته و ۶ نفر نیز زخمی شدند که حال برخی از مجروحان وخیم اعلام شده است.

عاملان حمله

شماری تک تیرانداز به سوی نیروهای پلیس آتش گشودند.

یکی از تک تیراندازان که در جریان درگیری با نیروهای انتظامی در یک پارکینگ مخفی شده بود، سرانجام به خودش شلیک کرده و جان خود را از دست داد. او که بشدت خشمگین بوده، به پلیس گفته است که می خواهد مردم سفید پوست و بویژه افسران پلیس را بکشد. او تاکید کرده که به هیچ گروهی وابسته نیست و بطور مستقل دست به این اقدام زده است.

عملیات پلیس

پلیس اعلام کرد تاکنون سه نفر را که مظنون به دست داشتن در این حادثه بودند، دستگیر کرده است. این افراد که یکی از آنها زن است، از همکاری با پلیس خودداری کرده اند. مقامات پلیس تاکید کرده اند که ممکن است شمار مظنونان افزایش یابد.

پلیس تمام مناطق مرکزی شهر دالاس را بسته است و همچنان به جستجو در مرکز شهر برای یافتن بسته های مشکوک و انفجاری ادامه می دهد.

مقامات دالاس برای جلوگیری از هرگونه حادثه احتمالی، پرواز هواپیماها بر فراز این شهر را نیز ممنوع کرده اند.

- پلیس دالاس تصویر یکی از مظنونان این حملات را منتشر کرده و از مردم خواسته است برای پیدا کردن او کمک کنند.

آگهی

واکنش باراک اوباما به این حملات

- باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که برای شرکت در نشست ناتو در لهستان به سر می برد، این حملات را باطل، حساب شده و نفرت انگیز خواند و تاکید کرد عدالت اجرا خواهد شد.
او پس از وقوع این حادثه با مقامات حاضر در کاخ سفید گفتگو کرد و تاکید کرد ضروریست بطور مداوم در جریان تحولات مربوط به این حادثه قرار بگیرد.
او همچنین در جریان نشست خبری که با حضور دونالد توسک، رئیس شورای اروپا و ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا در ورشو برگزار شد، ضمن ادای احترام به کشته شدگان این حادثه گفت: «این افراد در حال انجام وظیف بودند، وظیفه محافظت از مردم آنهم در جریان یک راهپیمایی مسالمت آمیز.»

- هیلاری کلینتون، نامزد دموکراتها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پس از وقوع این حمله، نشست خود با جو بایدن در پنسیلوانیا را به تعویق انداخت.

- پیت سشنز، نماینده حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا در توییتر نوشت ما تحمل نخواهیم کرد و به کسانی که زندگی برخی از شجاع ترین زنان و مردان ما را گرفتند، پاسخ خواهیم داد.

- دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در توییتی به خانواده قربانیان تسلیت گفت.

آگهی

واکنش ها به حملات دالاس

- شخصیتهای بسیاری در دالاس با ارسال پیامهایی در توییتر، ضمن ابراز تاسف نسبت به آنچه در این شهر روی داده، اعلام کردند که در کنار پلیس و شهروندان هستند.

- ادی برنیس، عضو دموکرات مجلس نمایندگان از دالاس، پس از حوادث این شهر از کنگره آمریکا خواست که در قوانین مربوط به خشونتهای ناشی از استفاده از اسلحه، تجدید نظر کنند. او تاکید کرد که شاهد تراژدی های بیشتری در سراسر کشور هستیم و برای مقابله با جرایم، راه حل استفاده از خشونت نیست.

- برخی از رسانه های آمریکا، از حوادث دالاس به عنوان نوعی جنگ داخلی یاد کرده اند و آن را بدترین حملات علیه پلیس آمریکا از زمان حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی تا کنون خوانده اند.

- دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفت حوادث دالاس ترسناک و شوکه کننده بود.

آگهی

اعتراضات ضدنژاد پرستانه در آمریکا

طی هفته اخیر و در اعتراض به کشته شدن دو آمریکایی آفریقایی تبار به دست نیروهای پلیس آمریکا، تظاهرات متعددی در شهرهای مختلف این کشور از جمله نیویورک، شیکاگو و سن پل برگزار شد.

در پی کشته شدن دو شهروند سیاهپوست ۳۷ و ۳۲ ساله در ایالت های لوئیزیانا و مینه سوتا در دو روز گذشته، بار دیگر اعتراضات ضدنژادپرستانه در ایالات متحده آمریکا افزایش یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادعای نویسنده کتابی جدید درباره مرداک: آرزوی میلیاردر ۹۲ ساله آمریکایی شنیدن خبر مرگ ترامپ است

مرگ نوجوان در چالش چیپس تند؛ چیپس‌های «پاکوئی» از فروشگاه‌های آمریکا جمع‌آوری می‌شوند

شهری بدون پلیس در مینه‌سوتا؛ همه ماموران در اعتراض به دستمزد پایین استعفا دادند