زنگنه: خرابکاری علت آتش‌سوزی در ماهشهر نیست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
زنگنه: خرابکاری علت آتش‌سوزی در ماهشهر نیست

عملیات نهایی اطفای حریق مخزن 2001C مجتمع پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر شامگاه جمعه آغازشد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا،‌هاشم بالدی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: «تاکنون دو مرحله اطفای حریق و پاشش مواد اطفای حریق با بالگرد به صورت موفقیت آمیز انجام شده است.»
آقای بالدی ابراز امیدواری کرد که حریق در مجتمع پتروشیمی بوعلی‌سینای ماهشهر – که از دو روز پیش آغاز شده- به صورت کامل مهار شود.

دقایقی پس از انتشار این گزارش، اخبار تایید نشده‌ای درباره عدم موفقیت این عملیات منتشر شد.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران پنجشنبه شب برای نظارت بر عملیات اطفای حریق به ماهشهر سفر کرد. آقای زنگنه گفته است که تا مهار آتش در این بندر می‌ماند.


روز جمعه، اخباری از آغاز عملیات برای کنترل حریق منتشر شد، با این حال ماموران آتش‌نشانی نتوانستند شعله‌های آتش را مهار کنند.

خرابکاری در کار نبوده است

از روز پنجشنبه و همزمان با گسترش مجدد زبانه‌های آتش در مجتمع پتروشیمی بوعلی‌سینا، برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی، به نقل از گروه‌های جدایی‌طلب در جنوب ایران، اعلام کردند که اقدام این گروه‌ها باعث آتش‌سوزی بوده است. نیروی انتظامی و وزیر نفت ایران احتمال هرگونه خرابکاری در این تاسیسات را رد کرده اند.


وزیر نفت ایران همچنین از خوشحالی «برخی از کشورهای همسایه از رخ ‌دادن این حادثه» ابراز تاسف کرد و گفت: «جای تأسف دارد که کشوری مسلمان برای حادثه دیدن برادر مسلمان خود خشنود باشد.»

آقای زنگنه روشن نکرده است که کدام‌یک از «کشورهای مسلمان منطقه» از این حادثه خشنود شده اند. با این حال گروهی از کاربران عمدتا عرب‌زبان شبکه‌های اجتماعی با ایجاد هشتگ‌هایی نظیر ايران_تحترق (ایران می‌سوزد) از وقوع حریق در ماهشهر ابراز شادمانی می‌کنند.

گرمای شدید هوا، دشواری کار آتش‌نشانان را در حالی که لباس‌های ضدحریق بر تن دارند، دوچندان کرده است.