Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با دبیر کل ناتو

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با دبیر کل ناتو
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، با انتقادهایی درباره ناکارآمدی روبروست.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، با انتقادهایی درباره ناکارآمدی روبروست. با این حال، این سازمان تلاش می کند در نشست ورشو خلاف این امر را ثابت کند و راههای واقعی و موثری را برای بحرانهای امنیتی گوناگون در جهان پیشنهاد دهد.

در این باره ایزابل کومار، خبرنگار یورونیوز با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در مقر فرماندهی این سازمان در بروکسل گفتگو کرده است:

یورونیوز: در پایان نشست ورشو، دستآورد اصلی مطلوب شما چه خواهد بود؟

ینس استولتنبرگ: «پیام اصلی این است که ناتو در حال تطبیق با بحرانهای بیشتر و تازه امنیتی در جهانی خطرناکتر از گذشته است. ما تلاش می کنیم تا نیروی دفاع جمعی خود را در اروپا افزایش دهیم. همچنین با کشورهایی در خاورمیانه و شمال آفریقا همکاری بیشتری خواهیم داشت تا بتوانند وضعیت کشورهایشان را به ثبات برسانند. اگر آنها ثبات بیشتری داشته باشند، ما نیز امنیت بیشتری خواهیم داشت.»

زندگینامه ینس استولتنبرگ

  • ینس استولتنبرگ سیزدهمین دبیر کل ناتوست
  • وی برای دو دوره در فاصله سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۱ و ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ نخست وزیر نروژ بود
  • او دارای مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد از دانشگاه اسلو است
  • ینس استولتنبرگ متولد شانزدهم مارس ۱۹۵۹ در شهر اسلو در نروژ است

یورونیوز: خوب، به برخی از این مسائل خواهیم پرداخت. شما پیش تر گفته بودید که با تصویر بسیار نامطمئنی از جهان روبرو هستیم. این وضعیت با تصمیم بریتانیا مبنی بر بیرون رفتن از اتحادیه اروپا نامساعدتر شده است. پیش از برگزاری همه پرسی گفته بودید: «یک بریتانیا قدرتمند در یک اروپای قوی برای بریتانیا و ناتو سودمند است.» به نظر می رسد که ما هیچیک را نداریم. بنابراین وضعیت کنونی چگونه است؟

ینس استولتنبرگ: «این تصمیم بریتانیا باعث تغییر مناسبات بریتانیا و اتحادیه اروپا می شود. با اینحال وضعیت بریتانیا در ناتو تغییر نخواهد کرد. بریتانیا متحد قوی در ناتو باقی خواهد ماند. این مهم است زیرا در میان متحدان اروپایی ناتو، بریتانیا تقریبا یک چهارم بودجه دفاعی را تامین می کند. بنابرین به عنوان یک شریک قوی، همکاری آنها در درون ناتو اهمیت دارد. همکاری با اتحادیه اروپا را گسترش خواهیم داد. این یکی از مسائل اصلی است که در نشست ورشو به آن خواهیم پرداخت.»

یورونیوز: بله البته. زیرا شما در تلاش برای برقراری یک پیمان میان ناتو و اتحادیه اروپا هستید. ولی بدون بریتانیا در اتحادیه – احتمالا بریتانیا یک هویت جداگانه خواهد داشت زیرا نمی دانیم وضعیت به کجا خواهد انجامید – ناتو با اروپایی ضعیف و نیازمند روبرو خواهد بود. احتمالا این چیزی نیست که شما از یک متحد انتظار دارید.

ینس استولتنبرگ: «اتحادیه اروپا ضعیف نخواهد بود. اتحادیه همچنان برای کل اروپا مهم خواهد بود. ما با بحرانها و خطرهای همیشگی روبرو هستیم. اتحادیه و ناتو به تنهایی همه ابزارها و پاسخها را در دست ندارند. ولی با همکاری با یکدیگر می توانیم پاسخ بسیار مناسبی برای بحرانهایی که اروپای امروز با آن دست به گریبان است بیابیم.»

یورونیوز: به طور مشخص، یکی دیگر از مسائل مهمی که در نشست ورشو مطرح خواهد شد روسیه است. ناتو یکی از بزرگترین آرایشهای خود را در لهستان تهیه دیده است. امیدوارید چهار گردان را به سوی شرقی ناتو بفرستید. تلاش دارید چه پیامی را روسیه دهید؟ گمان می کنید روسیه مرعوب این حضور شده است؟

ینس استولتنبرگ: «پیام ما این است که از همه متحدانمان دفاع می کنیم، اینکه حمله به یکی از متحدان حمله به همه کشورهای عضو به شمار می آید. این بازدارنده و دفاعی است. قوی بودن ناتو و اعمال اقدامات بازدارنده و دفاعی برای ثبات اروپا مهم است. ناتو به دنبال تقابل نیست. ما خواهان یک جنگ سرد دیگر و رقابت تسلیحاتی تازه نیستیم. بنابراین برای گفتگوی سیاسی بیشتر، کاهش تنش و بهبود بخشی روابط با روسیه تلاش می کنیم.»

یورونیوز: شما می گویید به دنبال دامن زدن به رویارویی و شعله ورساختن تنشها نیستید. ولی می دانید که وزیر خارجه آلمان نگاه دیگری دارد و شما را به دلیل افزایش اینگونه فعالیتهای نظامی به جنگ طلبی و قدرت نمایی متهم می کند. نظر شما چیست؟

ینس استولتنبرگ: «هر ۲۸ عضو پیمان ناتو درباره تصمیم گرفته شده موافق بودند. نخست اینکه حضور خود را در بخش شرقی ناتو افزایش دهیم. ناتو در این حضور نظامی مشارکت کرد و من از این اقدام حمایت می کنم. دوم اینکه ۲۸ کشور بر لزوم ادامه تلاشها برای گفتگوهای سیاسی بیشتر و همکاری با روسیه هم نظر بودند. آلمان در هر دو زمینه مشارکت دارد. آلمان کشوری است که در هر دو زمینه پیشگام بود. بین گفتگو و دفاع قوی تعارضی وجود ندارد. در واقع برای گفتگوی سیاسی با روسیه نیازمند ابزار دفاعی هستیم.»

یورونیوز: ناتو با منابع بسیاری اکنون بر روی مسئله روسیه متمرکز شده است. آیا این به این معناست که منابع برای جنوب، برای نمونه بحران پناهجویان، کاهش یافته است؟ آیا ناتو می تواند نقشی کلیدی در زمینه مهاجرت بازی کند و یا باید از آن عقب نشینی کند؟

ینس استولتنبرگ: «ناتو نمی تواند بدلخواه خود بین رویارویی با تهدیدات از جنوب و بحرانهای شرق یکی را انتخاب کند. ما باید همزمان با این مشکلات مقابله کنیم. بنابراین ناتو تلاش زیادی برای ثبات همسایگان جنوبی اروپا می کند. ما حضور خود را در ترکیه افزایش داده ایم. این کشور پر آشوبترین متحد ناتو در بحرانهای منطقه ای، جنگ در سوریه و عراق است. به حضورمان در افغانستان ادامه می دهیم. این بزرگترین ماموریت ما تا به امروز بوده است. ما همچنین آموزش افسران عراقی را برای بالا بردن توانایی هایشان در مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات در کشورشان آغاز کرده ایم. همه اینها برای ریشه یابی دلایل مهاجرت و بحران پناهجویان در اروپا و کمک به کشورهای منطقه برای رسیدن به ثبات مهم هستند. ناتو همچنین با حضور در در دریای اژه و همکاری با اتحادیه اروپا نقش کلیدی در این مسائل ایفا کرده است. ما در کاهش چشمگیر ترددهای غیر قانونی از دریای اژه که از مرز چندین هزار نفر در روز می گذشت همکاری داشتیم. این میزان اکنون تقریبا به صفر رسیده است. ناتو با حضور نیروهای دریایی خود در این تلاشها سهیم بود.»

یورونیوز: منتقدان شما استدلال می کنند شما در بحران تروریسم به کندی واکنش نشان دادید، اینکه ناتو در مقابله با جنگهای نامنظم دچار مشکل است.

ینس استولتنبرگ: «ناتو با حضور در افغانستان، اردن، تونس و ترکیه که هم مرز با بحران و بی ثباتی در سوریه و عراق است و همچنین با آموزش نیروهای عراقی رویکردی ریشه ای به مسائل دارد. ما همچنین از نیروهای ائتلاف در مبارزه با داعش پشتیبانی می کنیم. این بخشی از تلاشهای نظامی ماست. ولی به تلاشهای غیرنظامی اتحادیه اروپا و سایرین برای ایفای نقشی کلیدی نیز باید اشاره کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناتو مسیر عضویت اوکراین را «غیرقابل بازگشت» خواند اما تحقق آن را به پایان جنگ با روسیه گره زد

مانور نظامی روسیه با استفاده از موشک‌انداز‌های اتمی سیار؛ آیا پاتریوت‌ها به داد اوکراین می‌رسند؟

نخست‌وزیر هلند به عنوان دبیرکل ناتو انتخاب شد؛ چالش‌های پیش روی مارک روته کدام است؟