چهل سال از عملیات آزاد سازی گروگانهای یهودی در اوگاندا گذشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
چهل سال از عملیات آزاد سازی گروگانهای یهودی در اوگاندا گذشت

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در چهلمین سالگرد عملیات «انتِبه» در سفر آفریقایی خود وارد اوگاندا شد.

آقای نتانیاهو که طی این عملیات آزادسازی گروگان ها در سال ۱۹۷۶ یوناتان نتانیاهو، برادرارشد خود را از دست داده، در فرودگاه اِنتِبه گفت: «وقتی تروریسم در جایی به پیروزی برسد به جاهای دیگر هم سرایت می کند ولی زمانیکه تروریسم شکست می خورد، در هر جا که باشد موجب تضعیف آن در جاهای دیگر هم می شود. عملیات اِنتِبه را باید فراتر از پیروزی اسرائیل دانست، اِنتِبه عملیات پیروزی بشریت در مبارزه با آنهایی بود که تهدیدی هستند برای تمدن مشترک ما.»

در تاریخ ۲۷ ژوئن ۱۹۷۶ تعدادی از مبارزان فلسطینی پرواز شماره ۱۳۹ ایرفرانس را در اِنتِبه، دومین شهر اوگاندا به زمین نشاندند و مسافران یهودی این هواپیما را که از تل آویو عازم پاریس بود، در قبال آزادی تعدادی از همرزمان خود (در اسرائیل و چهار کشور دیگر) به گروگان گرفتند. پس از آن بود که نیروهای دفاعی اسرائیل پس از اعزام به اوگاندا شامگاه سوم و چهارم ژوئیه به ترمینال قدیمی فرودگاه حمله کردند و ۱۰۲ گروگان را آزاد کردند.

در جریان این عملیات موسوم به اِنتِبه، ۳ گروگان، ۷ گروگانگیر، ۴۵ نفر از نیروهای ارتش اوگاندا و یک افسر ارشد اسرائیلی به نام یوناتان نتانیاهو کشته شدند؛ افسری که برادر کوچکترش چندین سال است مرد شماره یک اسرائیل است.