امضای توافقنامه تاریخی صلح میان فارک و دولت کلمبیا

امضای توافقنامه تاریخی صلح میان فارک و دولت کلمبیا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

توافقنامه تاریخی آتش بس قطعی میان شورشیان چپگرای فارک و دولت کلمبیا روز پنج شنبه در هاوانا پایتخت کوبا به امضای دو طرف رسید.

توافقنامه تاریخی آتش بس قطعی میان شورشیان چپگرای فارک و دولت کلمبیا روز پنج شنبه در هاوانا پایتخت کوبا به امضای دو طرف رسید. خوان مانوئل سانتوس رئیس جمهوری کلمبیا و رودریگو لوندونو رهبر فارک بعد از سه سال مذاکره سرانجام به صلح رسیدند.

رئیس جمهوری کلمبیا خطاب به فارک: از حق شما برای مبارزه سیاسی بطور جدی حمایت می کنم

خوان مانوئل سانتوس رئیس جمهوری کلمبیا بعد از امضای این توافقنامه گفت:«حالا که درباره صلح توافق کردیم، بعنوان رهبر کشور و همچنین یک کلمبیایی و با عزم و اراده جدی بطور قانونی از حق شما برای ادامه مبارزات سیاسی تان حمایت می کنم، هر چند ما هرگز افکار یکسانی نداشته باشیم.»

رودریگو لوندوندو رهبر فارک که با نام مستعار تیموشنکو شناخته می شود نیز در سخنانی گفت: «ما بطور فعال در سیاست مشارکت خواهیم کرد. این دلیل بودن ماست اما فعالیت هایمان از راههای قانونی و صلح آمیز خواهد بود با همان حقوق و ضمانت هایی که دیگر احزاب سیاسی دارند.»

رائول کاسترو رئیس جمهوری کوبا، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد و روسای جمهور مکزیک، ونزوئلا و شیلی که در این مراسم حاضر بودند توافقنامه را امضا کردند. همچنین ناظرانی از اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا در مراسم امضای توافقنامه آتش بس قطعی میان دو طرف حضور داشتند.

جنگ پنجاه ساله میان فارک و نیروهای دولتی کلمبیا بیش از ۲۶۰ هزار قربانی و ۴۵ هزار مفقود برجای گذاشته است و باعث نقل مکان شش و نیم میلیون شهروند کلمبیایی شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق دولت کلمبیا با شورشیان فارک؛ مردم در بوگوتا جشن گرفتند

وزیر خارجه ایران: همواره پیام‌های مثبتی از آمریکا دریافت می‌کنیم

جنگ در یمن؛ حوثی‌ها پس از مذاکرات «مثبت» ریاض را ترک کردند