Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتقاد از پرداخت «حق آرایش» به پرستاران در تهران

انتقاد از پرداخت «حق آرایش» به پرستاران در تهران
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

خبرگزاری فارس در گزارشی از پرداخت مبالغی تحت عنوان «حق آرایش» به پرستاران در تهران انتقاد کرد و نوشت: برخی از بیمارستان‌های خصوصی در سطح شهر تهران، با دادن مبالغی متفاوت (۸۰، ۱۰۰ و ۱۴۰ هزار تومان برای هر ماه) در فیش حقوقی پرستاران، آنها را ترغیب به آرایش کردن می‌کنند.

به نوشته فارس در این بیمارستان‌ها، مبلغ حق آرایش با این عنوان پرداخت نمی‌شود بلکه با عنوان پاداش به حساب‌شان واریز شده اما تاکید می‌شود که چگونه و صرف خرید انواع لوازم آرایشی شود تا با ظاهری آراسته جواب‌گوی بیماران و همراهان آنها باشند.

فارس با اعلام اینکه این موضوع به صورت عمده و در همه بیمارستان‌ها شایع نیست و تنها در برخی بیمارستان‌ها حق آرایش پرداخت می‌شود نوشته که این امر خلاف قانون است و با آن برخورد خواهد شد.

سایت مشرق نیز ضمن انتقادی تند از پرداخت «حق آرایش» به پرستاران در گزارشی به این موضوع پرداخته و با چند پرستار در برخی از بیمارستان‌های خصوصی گفتگو کرده است.

یکی از این پرستاران به «مشرق» گفته است: ««اینجا تیپ زدن از شرایط مهم کار کردن است. به همین خاطر هم چون لوازم آرایش گران است و پرسنل نمی توانند با حقوق خود آن را آنهم برای آرایش کردن در محیط کار تهیه کنند مسئولان بیمارستان خارج از فیش حقوقی مبلغی را برای تامین هزینه های مذکور به حساب‌شان واریز می کنند. البته مبلغ در بیمارستان های مختلف متفاوت است و در این بیمارستان ماهیانه ۱۴۰ هزار تومان بابت این کار به خانم‌ها پرداخت می‌کنند.»

در همین رابطه محمدرضا فراهانی معاون وزیر بهداشت گفته است: «قانونی تحت عنوان قانون انطباق داریم که در سال ۷۷ در مجلس به تصویب رسید بر این اساس ارائه تمام خدمات درمانی باید منطبق با شرع باشد. بنابراین افرادی که رعایت مسائل شرعی را ندارند یا آرایش غلیظ داشته باشند، این خلاف قانون است و اینکه گفته شده پرداختی به ازای آرایش کردن به پرستاران داده می‌شود نیز خلاف است.»

فراهانی با بیان اینکه پرداخت «حق آرایش» در شان و جایگاه پرستاران نیست گفت: در این رابطه آیین‌نامه پوشش حرفه‌ای وجود دارد و داشتن ناخن بلند، لاک زدن، آرایش کردن و پوشیدن لباس‌های بدن‌نما و زننده خلاف قانون است.

محمد شریفی مقدم قائم مقام سازمان نظام پرستاری نیز با انتقاد از چنین پرداخت‌هایی گفته است: مسئولان بیمارستان‌های خصوصی در پاسخ به اینکه چرا حاضر به اجرای قانون ارتقا بهره‌وری که از سال ۱۳۸۹ به صورت کامل در بیمارستان‌های دولتی و تامین اجتماعی در حال اجراست نیستند، بار مالی و کمبود منابع را بهانه قرار می‌دهند اما حاضرند پرداخت‌های خارج از عرفی مانند حق آرایش داشته باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام