دولت مکزیک با استرداد ال چاپو به آمریکا موافقت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دولت مکزیک با استرداد ال چاپو به آمریکا موافقت کرد

وزیر خارجه مکزیک روز جمعه اعلام کرد دولت این کشور با استرداد ال چاپو به آمریکا برای محاکمه وی در این کشور موافقت کرده است.

ال چاپو ۳۰ روز وقت خواهد داشت تا به این حکم اعتراض کند. وی از سوی مقامهای ایالتی تگزاس و کالیفرنیا به اتهام جرم و جنایت سازمان یافته، اقدام علیه سلامت عمومی، قتل، پولشویی، حمل اسلحه و همچنین توزیع کوکائین تحت تعقیب است.

وزارت خارجه مکزیک در اطلاعیه ای تاکید کرده مقامهای دولتی این کشور تضمین لازم را از سوی مقامهای آمریکایی دریافت کرده اند و ال چاپو با مجازات اعدام رو به رو نخواهد شد.

تصمیم دولت مکزیک مبنی بر استرداد ال چاپو به آمریکا در حالی صورت می گیرد که وی ۱۰ روز پیش از زندانی در ۹۰ کیلومتری مکزیکو سیتی به یک زندان فدرال در نزدیکی مرز آمریکا فرستاده شد.

خواکین گوسمان معروف به ال چاپو، یکی از قدرتمندترین رهبران باندهای قاچاق مواد مخدر جهان است. وی در ماه ژوییه سال ۲۰۱۵ توانسته بود از زندان فوق امنیتی مکزیک بگریزد.

نیروهای امنیتی مکزیک با همکاری اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده آمریکا در ماه ژانویه سال جاری توانستند وی را در خانه ای در ایالت «سینالوآ» در شمال غرب مکزیک دستگیر کنند.