تظاهرات در کابل در اعتراض به تغییر مسیر خطوط انتقال نیرو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تظاهرات در کابل در اعتراض به تغییر مسیر خطوط انتقال نیرو

دامنه اعتراضات در افغانستان نسبت به تغییر مسیر خطوط انتقال برق آسیای مرکزی از بامیان به سالنگ، کابل را نیز فراگرفت.

پس از بامیان و هرات، هزاران تن از اقلیت قومی هزاره روز دوشنبه در مناطق مختلف کابل دست به تظاهرات زدند. این تظاهرات تحت تدابیر امنیتی شدیدی برگزار شد. در کابل مسیرهای منتهی به کاخ ریاست جمهوری، وزارت دفاع و وزارت کشور در جریان تظاهرات با قرار دادن موانع و کانتینرها بسته شده بود.

این رشته اعتراضات در پی دستور اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان مبنی بر تغییر مسیر انتقال خطوط برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان معروف به «توتاپ» صورت گرفت. معترضان با حمل پلاکاردها و سر دادن شعارهایی نظیر «ما حقمان را می خواهیم»، تصمیم دولت را تبعیضی آشکار علیه اقلیت هزاره خواندند. یکی از آنها گفت: «ما فقط خواستار عدالت ایم و نه چیزی دیگر. ما حق خود را می خواهیم، نه کمتر و نه بیشتر. ما اینجا جمع شده ایم تا برای رسیدن به عدالت مبارزه کنیم.»

رهبران و نمایندگان اقلیت هزاره هم تصمیم دولت را اقدامی تبعیض آمیز ارزیابی می کنند. حال آنکه رئیس جمهوری افغانستان آن را رد کرده است. دولت افغانستان مسیر سالنگ را برای پروژه توتاپ کوتاه تر و کم هزینه تر می داند این در حالی است که گفته می شود شرکت آلمانی فیشنر، مسئول این پروژه مناطق مرکزی افغانستان مانند بامیان را به دلایل امنیتی، مناسب ترین مسیر برای عبور این خط برق ارزیابی کرده بود.

هدف این پروژه رساندن برق صادراتی ترکمنستان (پس از عبور از ازبکستان، تاجیکستان و افغانستان) به پاکستان است.