افزایش دامنه آتش در آلبرتا و نگرانی از گسترش آن به استان همجوار

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
افزایش دامنه آتش در آلبرتا و نگرانی از گسترش آن به استان همجوار

افزایش دامنه آتشسوزی در فورت مک ماری واقع در استان آلبرتای کانادا روز شنبه نیز به دلیل هوای خشک و درجه حرارت بالا ادامه یافت. در کمتر از بیست و چهار ساعت، پنجاه و پنج هزار هکتار دیگر از جنگل های استان در آتش سوخت و احتمال می رود وسعت آتشسوزی به زودی به دو برابر افزایش یابد.

چاد موریسون یکی از مسئولان دولت محلی در آلبرتا می گوید: «انتظار این را داریم که دامنه آتش با گسترش به بخش شمال شرقی به یکی دیگر از کانونهای آتشسوزی متصل شود. در این صورت است که از پتانسیل بالایی برای رسیدن به مرز استان ساسکاچوان برخوردار خواهد شد. همچنین انتظار می رود بر شدت آتشسوزی در طول روز افزوده شود و آتش به تدریج از شهر فاصله بگیرد. بدین ترتیب روز بسیار دشواری در انتظار آتشنشانان است.»

آتشسوزی باعث توقف بخش عمده ای از فعالیت شرکتهای نفتی شده و میزان تولید روزانه نفت در این کشور را به یک چهارم تقلیل داده است. حدود هشتاد و هشت هزار سکنه شهر نفتی فورت مک ماری تاکنون تخلیه شده و آنهایی که به اقامتگاه های شرکت های نفتی پناه برده بودند نیز در حال ترک این اقامتگاه ها و خروج از منطقه هستند.

راشل ناتلی نخست وزیر استان آلبرتا می گوید: «بدون شک این آتشسوزی بخش انرژی را در کشور تحت تاثیر قرار داده است. روز گذشته شرکت سانکور اقدام به تخلیه پیشگیرانه بخشی از پرسنل خود در منطقه کرد. آنها همچنین یک منزل مسکونی کارکنان را که از سوی شعله های آتش تهدید می شد، تخلیه کردند.»

ده ها خودرو به دلیل تمام شدن بنزین و یا حادثه دیدن، در طول جاده منتهی به جنوب رها شده اند. تاکنون بیش از دو هزار و پانصد خودرو از منطقه فورت مک ماری عبور کرده و خود را به چهارصد کیلومتری ادمونتون رسانده اند.

بیش از هزار و پانصد آتشنشان با پشتیبانی هلی کوپتر و هواپیماهای آب پاش مشغول مبارزه با آتش هستند. این در حالی است که بسیاری از مناطق استان ویران و به تلی از خاکستر تبدیل شده است.