اسپانیا برای انتخابات زودهگام آماده می شود

اسپانیا برای انتخابات زودهگام آماده می شود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از چهار ماه تلاش بی ثمر برای تشکیل دولت ائتلافی، اسپانیا خود را برای انتخابات زودهنگام آماده می کند. مهلت مقرر دوشنبه شب پایان می گیرد. گفت وگوها

پس از چهار ماه تلاش بی ثمر برای تشکیل دولت ائتلافی، اسپانیا خود را برای انتخابات زودهنگام آماده می کند. مهلت مقرر دوشنبه شب پایان می گیرد. گفت وگوها میان فیلیپه ششم، پادشاه اسپانیا و رهبران احزاب مختلف هم به نتیجه نرسید به این ترتیب پارلمان منحل و انتخابات در ۲۶ ژوئن برگزار می شود.

آنچه طی چهار ماه گذشته رخ داده نمی تواند تکرار شود. وتو برای دموکراسی بد است و حزب ما (حزب مردم) با وتو روبروست. امیدوارم از این پس همه تلاش کنند و مطابق با عقل سلیم پیش بروند.

ماریانو راخوی که از تشکیل دولت ناکام مانده سخت ترین روزهایش را در حیات سیاسی خود می گذراند. حزب مردم، حزب متبوع او نتوانست حمایت دیگر احزاب را برای تشکیل دولت جدید جلب کند. ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا روز دوشنبه با حضور در یک جشن ملی گفت: «آنچه طی چهار ماه گذشته رخ داده نمی تواند تکرار شود. وتو برای دموکراسی بد است و حزب ما (حزب مردم) با وتو روبروست. امیدوارم از این پس همه تلاش کنند و مطابق با عقل سلیم پیش بروند.»

بر اساس آخرین نظرسنجی ها، نتایج انتخابات پیش رو چندان تفاوتی با انتخابات دسامبر گذشته نخواهد داشت. نتایج این نظرسنجی ها حاکی از آن است که در انتخابات ماه ژوئن حزب مردم با کسب ۲۹ درصد آراء پیشتاز خواهد بود. پس از آن حزب سوسیالیست به رهبری پدرو سانچز با حدود ۲۰ درصد آراء و پس از آن حزب ضد ریاضت اقتصادی پودموس به رهبری پابلو ایگلسیاس با ۱۸ درصد قرار خواهد گرفت. حزب لیبرال سیودادانوس هم با رشد چشمگیری حدود ۱۷ درصد آراء را از آن خود خواهد کرد.

پیش بینی شده که ۳۰ درصد واجدان شرایط رای دهی ( سه درصد بیشتر از انتخابات دسامبر گذشته) در انتخابات پیش رو شرکت نخواهند کرد. این امر می تواند به نفع دو حزب سوسیالیست و حزب محافظه کار تمام شود.

در انتخابات ماه دسامبر درخشش قابل توجه دو حزب نوظهور پودموس و سیودودانوس برای نخستین بار به نظام دو حزبی اسپانیا که همواره قدرت را در اختیار یکی از دو حزب سوسیالیست یا حزب محافظه کار مردم قرار می داد، پایان داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هوش مصنوعی با شعار «لختش کنید»؛ دختران نوجوان اسپانیایی قربانی پخش تصاویر برهنه جعلی شدند

دادگاه بوسه زورکی؛ روبیالس حتی حق ندارد از ۲۰۰ متری هرموسو هم بگذرد

هزاران تن از ساکنان کاتالونیا با راهپیمایی در بارسلون بار دیگر خواستار استقلال شدند