ونزوئلا؛ افزایش حداقل حقوق و کاهش مصرف برق

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ونزوئلا؛ افزایش حداقل حقوق و کاهش مصرف برق

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در تلاش برای مقابله با تورم افسارگسیخته این کشور، حداقل حقوق را ۳۰ درصد افزایش داد. این دوازدهمین باری است که آقای مادورو، از آغاز دوره ریاست جمهوری اش در آوریل ۲۰۱۳، حداقل حقوق را افزایش می دهد.

در همین حال، در این فاصله بولیوار، واحد پول ونزوئلا ۹۸ درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده و تورم سه رقمی کشور در سال جاری به حدود ۷۲۰ درصد می رسد.

از سوی دیگر، دولت ونزوئلا به منظور مقابله با کمبود برق، ساعت رسمی کشور را نیم ساعت جلو کشیده است. کاهش ساعات کار مغازه داران، سه روز تعطیلی مدارس در هفته، و کاهش روزهای کار کارمندان به دو روز در هفته از دیگر اقدامات دولت برای مقابله با کمبود انرژی است.

با این حال، خوشبینی زیادی در مورد موفقیت این اقدامات وجود ندارد. یک شهروند ساکن کاراکاس، پایتخت ونزوئلا می گوید: «ما به صرفه جویی در مصرف برق عادت نداریم. ما مثل مردم کلمبیا یا پرو نیستیم که منابع سرشار انرژی ندارند و حواسشان به مصرف انرژی هست. من فکر نمی کنم اقدامات دولت به نتیجه ای برسد، قطعاً نمی رسد.»

سوءمدیریت، کاهش بهای نفت، و خشکسالی و کم آبی بحران اقتصادی ونزوئلا را وخیمتر کرده، و خاموشی های گسترده را در پی آورده است. این در حالی است که، دولت سوسیالیست ونزوئلا قادر به اجرای برنامه های موفقی برای مقابله با بحران جاری نبوده است.