فیلم «یحیی سکوت نکرد» برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره طرابلس لبنان

فیلم «یحیی سکوت نکرد» برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره طرابلس لبنان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در بخش مسابقه جشنواره فیلم طرابلس لبنان، فیلم «یحیی سکوت نکرد» به کارگردانی کاوه ابراهیم پور و بازی فاطمه معتمد آریا برنده جایزه بهترین فیلم شد. این فیلم محصول سال ۱۳۹۳، که در سی و سومین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، در جشنواره های دیگری از جمله شیکاگو و بگلور هند نیز مورد توجه منتقدان قرار گرفت.

فیلم یحیی سکوت نکرد، داستان کودکی است که پس از مرگ زود هنگام مادر و به خاطر گرفتاری های شغلی پدر به عمه خود سپرده می شود. اما زندگی غیرعادی عمه که رازی در آن نهفته، یحیی را به دنبال کشف این راز با دنیایی کاملا متفاوت و تجربه های تازه اما دردناک روبرو می کند.

در این فیلم که اولین تجربه کاوه ابراهیم پور است، علاوه بر فاطمه معتمد آریا، ماهان نصیری ندا، تورج اسکویی، رابعه اسکویی، ندا جبرئیلی، صالح میرزا آقایی، مریم شیرازی، محمد مهدی احدی، محمد کمال علوی، امیر علی نیازی، حسین کمال علوی، امیر علی ضرابی، علی گلزاده و حامد آزادی نیز ایفای نقش کرده اند و تینا پاکروان تهیه آن را برعهده داشته است.

ابراهیم پور در مورد داستان فیلم گفته است: «زنِ رنج کشیده‌ی قصه‌‎ی من، به خاطر تجربه‌‎ی ناموفقِ مادر بودن، دیگران را از مادر شدن منع می‌کند، غافل از این که ورود یک کودک به زندگی‌اش دوباره او را به مادر شدنی ناخواسته وا می‌دارد، مادر شدنی که این بار فقط نتیجه دوست داشتن است و نه زایش. باور دارم که: عشق برای تغییرِ تلخ ترین های زندگی کافیست.»

فیلم یحیی سکوت نکرد که اکران آن در تابستان ۹۴ در گروه هنر و تجربه با موفقیت و تحسین بسیار همراه بود، نمایش آن در بهمن ماه گذشته در کاشان با مخالفت و جنجال برخی گروه های فشار روبرو شد، با اینحال اکران و نقد و بررسی فیلم در جمع علاقمندان انجام گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از «علت و ملت» و «کمربند شیعی» تا «امپراتوری باستان»؛ استعاره‌های ماندگار کیسینجر از ایران

آیا ایران می‌تواند با ترکیه بر سر مواضع مشترک علیه اسرائیل به توافق برسد؟

سفر رئیس جمهوری ایران به ترکیه در آخرین لحظات لغو شد