Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ارتش قره باغ، نیروهای آذربایجان را به نقض آتش بس متهم کرد

ارتش قره باغ، نیروهای آذربایجان را به نقض آتش بس متهم کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ارتش جمهوری خودخوانده قره باغ علیا می گوید بر خلاف بیانیه رسمی دولت آذربایجان، نیروهای ارتش این کشور همچنان به پرتاب موشک ادامه می دهند. روز یکشنبه

آگهی

ارتش جمهوری خودخوانده قره باغ علیا می گوید بر خلاف بیانیه رسمی دولت آذربایجان، نیروهای ارتش این کشور همچنان به پرتاب موشک ادامه می دهند.

روز یکشنبه جمهوری آذربایجان خبر از برقراری «آتش بس یکجانبه» در منطقه قره باغ علیا (قره باغ کوهستانی) داد. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان، اعلام آتش بس یکجانبه را نشانه حسن نیت خود عنوان کرده است.

درگیریهای خونین اخیر در منطقه قره باغ به شدیدترین حد خود در دو دهه اخیر رسیده است. بنا به گزارشها ده ها نفر در جریان درگیریهای ۲۴ ساعت اخیر کشته شده اند.

الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان می گوید: «ما از موضع اصولی خود دست نمی کشیم. اما همزمان به آتش بس وفادار می مانیم. ما به دنبال راه حلی صلح آمیز هستیم و در عین حال ارتش خود را تقویت می کنیم.»

درگیری دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ علیا در پی فروپاشی شوروی سابق آغاز شد. این درگیریها هزاران کشته به جا گذاشت و شمار زیادی از ساکنان این منطقه را آواره کرد. آتش بس بین دو کشور که از سال ۱۹۹۴ برقرار بوده، باعث کاهش چشمگیر تنشها شده است اما نیروهای مرزی دو کشور بارها در این مدت با یکدیگر درگیر شده اند.

سرژ سرکیسیان، رئیس جمهوری ارمنستان می گوید: «این بزرگترین جنگی است که جمهوری آذربایجان از زمان برقراری آتش بس در سال ۱۹۹۴ تدارک دیده است.»

حدود دو سال قبل رهبران دو کشور ارمنستان و آذربایجان به دعوت ولادیمیر پوتین در دیداری سه جانبه درباره بالاگرفتن اختلافها بر سر منطقه قره باغ علیا گفتگو کردند. این گفتگوها بدون نتیجه به پایان رسید.

منطقه قره باغ علیا از نظر جامعه بین الملل، بخشی از خاک جمهوری آذربایجان محسوب می شود. اما در پی جنگ خونین اوایل دهه نود میلادی نیروهای ارمنستان کنترل آن را به دست گرفتند و از آن زمان به بعد اکثریت ساکنان آن ارمنی هستند.

این در حالی است که این منطقه به عنوان یک کشور مستقل اعلام استقلال کرده است اما این استقلال خودخوانده را هیچ کشوری به رسمیت نشناخته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارمنستان از سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه خارج می‌شود

الهام علی‌اف: آذربایجان اسکان مجدد پایتخت منطقه قره‌باغ را آغاز می‌کند

اعطای امتیازات ارضی دولت پاشینیان به آذربایجان؛ معترضان ارمنستان وارد ایروان شدند