Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

استقبال جامعه کوبا از رابطه با آمریکا

استقبال جامعه کوبا از رابطه با آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی سفر تاریخی باراک اوباما به هاوانا اثری قابل توجه بر جامعه کوبا داشته است. بسیاری از ناظران بر این باورند که میزان این اثر اجتماعی در

آگهی

گزارش تفصیلی

سفر تاریخی باراک اوباما به هاوانا اثری قابل توجه بر جامعه کوبا داشته است. بسیاری از ناظران بر این باورند که میزان این اثر اجتماعی در آینده بیشتر محسوس خواهد بود.

پیام این سفر عزم سیاستمداران دو کشور برای عادی سازی روابط بود، رابطه با کشوری که پیش تر به عنوان سردمدار امپریالیسم در سخنرانی های سیاستمداران کوبایی مورد نکوهش قرار می گرفت.

آقای اوباما در سخنرانی اش گفت: « به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده، من از کنگره مان خواسته ام که تحریمها را لغو کند. من باور دارم که دیدارم از اینجا به شما نشان داد که دلیلی برای هراس از تهدیدی از سوی ایالات متحده وجود ندارد. من همچنین مطمئنم که دلیلی ندارد که شما نگران صداهای متفاوت مردم کوبا و صلاحیت حرف زدن و انباشت آن و رای آنان به رهبرانشان باشید.»

درخواست رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا برای آزادیهای مدنی در سراسر این کشور شنیده شد و مردم این کشور از برنامه لغو محدودیت ها و تحریمها استقبال کرده اند. وی از تحریم ها به عنوان باری قدیمی بر دوش مردم یاد کرد.

آگوستین یکی از شهروندان هاوانا می گوید: «وقتی مجبورید دارویی را که دنبالش می گردید در ژاپن یا کشورهای دیگر بخرید، اگر موادی از آمریکای شمالی در آن باشد به شما نمی فروشند. این خسارت بزرگی به بازرگانان آمریکای شمالی و به مردم کوبا است.»

آدلا، شهروند ۹۰ ساله ای است که دو عضو خانواده اش در آمریکا اقامت دارند و سخنرانی آقای اوباما را از تلویزیون نگاه کرده است. وی می گوید: «به چشمهایم نمی توانم اعتماد کنم. این سفر مورد توجه مردم و بسیاری از کسانی که عضوی از خانواده شان در ایالات متحده هستند قرار می گیرد.»

از دیگر سو این سفر برای رئیس جمهوری ایالات متحده هم بدون چالش نبود. وی روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با آقای کاسترو، با طرح پرسشی درباره زندانیان سیاسی در کوبا از سوی یک خبرنگار آمریکایی روبرو شد.

رئیس جمهوری کوبا چنین پاسخ داد: «فهرست زندانیان سیاسی را همین الآن به من بدهید تا آزادشان کنم. کدام زندانیان سیاسی؟ یکی را نام ببرید؟ یا وقتی که این نشست تمام شد فهرست اسامی را به من بدهید. اگر ما چنین زندانیانی داشته باشیم تا قبل از پایان شب آزاد خواهند شد.»

مدافعان حقوق بشر فهرستی شامل نام ۷۷ زندانی سیاسی را در دست دارند. این فهرست از سوی گروهی از مخالفان دولت در سفارت ایالات متحده آمریکا در هاوانا به رئیس جمهوری این کشور ارائه شده است.

نگرانی درباره فراموش شدن نقض حقوق بشر در کوبا در حالی است که فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و پاپ رهبر کاتولیکهای جهان در سفر جداگانه خود به هاوانا، به درخواست مخالفان برای دیدار پاسخ مثبت نداده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موج گردشگران و اینترنت، چهره کوبا را تغییر می دهند

رئیس جمهوری آمریکا وارد بوینوس آیرس شد

«بیسبال دیپلماتیک» کوبا و آمریکا با یک دقیقه سکوت برای قربانیان بروکسل