مذاکرات صلح سوریه در ژنو تحت الشعاع خروج نیروهای روسیه از سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مذاکرات صلح سوریه در ژنو تحت الشعاع خروج نیروهای روسیه از سوریه

در حاشیه گفت وگوهای صلح سوریه در ژنو٬ نمایندگان مخالف بشار اسد به مناسبت پنجمین سالگرد قیام مردم سوریه به قربانیان جنگ این کشور ادای احترام کردند.

تصمیم غیرمنتظره رئیس جمهوری روسیه مبنی بر تخلیه نیروهای روس از خاک سوریه٬ در ژنو با استقبال نمایندگان مخالف بشار اسد روبرو شده است.

سالم مسلط سخنگوی گروه مخالفان دولت سوریه گفت: «فکر می کنم که تصمیم روسیه اگر در عمل پیاده شود اقدام مثبتی است. خروج تمامی نیروهای روسیه از سوریه گفت و گوهای صلح در ژنو را تحت تاثیر قرار می دهد. اما اگر تنها بخشی از این نیروها عقب رانده شوند این سوال مطرح می شود که باقیمانده نیروها در سوریه خواهند کرد.»

عبدالحکیم بشار٬ نماینده شورای ملی کردهای سوریه و عضو نمایندگان مخالف حاضر در گفت و گوهای ژنو با تاکید بر اداره فدرالی سوریه بعنوان بهترین راه ساخت سوریه جدید گفت: «جامعه بین الملل جدی تر از قبل است و این گفت و گوها را در دستور کار خود قرار داده است. تصمیم روسیه اقدام مثبتی بود برای ما تا حکومت سوریه را برای پذیرش راه حلی سیاسی تحت فشار قرار دهیم. ما در مسیر گذار سیاسی با مردم سوریه هستیم. ما مطالباتی داریم و فکر می کنیم که بهترین راه ساخت سوریه جدید ایجاد یک دولت فدرالی است.»

خبرنگار اعزامی یورونیوز از محل مذاکرات صلح سوریه در ژنو گزارش می دهد: «تصمیم رئیس جمهوری روسیه بحث و تبادل نظرها میان نمایندگان را در راهروهای سازمان ملل متحد تحت الشعاع قرار داده است. اما سول این است که این تصمیم چطور تصمیمات بازیگران صحنه سیاسی سوریه را در ژنو تحت تاثیر قرار خواهد داد.»