Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

با تایید شورای نگهبان: دیه زن و مرد در بیمه تصادفات رانندگی برابر شد

با تایید شورای نگهبان: دیه زن و مرد در بیمه تصادفات رانندگی برابر شد
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس ایران روز دوشنبه ۲۴ اسفند به خبرگزاری صدا و سیما گفت: برابری دیه زن و مرد که پیش‌تر در لایحه بیمه شخص ثالث مطرح شده بود به تایید شورای نگهبان رسید.

رحیم زارع گفت: توجیه ما درباره برابری دیه زن و مرد این بود که برخی از بانوان سرپرست خانواده هستند و زمانی که دچار حادثه می‌شوند و از بین می‌روند، ‌بازماندگان آنها به مشکل برمی‌خورند.

به گفته رحیم زارع، ‌پس از اجرای قانون بیمه شخص ثالث و با نظر شورای نگهبان، این موضوع به دولت ابلاغ می‌شود و ۱۵ روز پس از ابلاغ، قابل اجرا است.

نجات‌الله ابراهیمیان، عضو حقوقدان شورای نگهبان نیز امروز دوشنبه ۲۴ اسفند گفت که این قانون قبلا در چارچوب بررسی تغییرات بیمه شخص‌ ثالث به تصویب رسیده بود و اکنون شورای نگهبان هم آن را تایید کرده و می‌تواند به عنوان قانون رسمی ابلاغ شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی چند ماه قبل لایحه «بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث» را تصویب کردند که اینک شورای نگهبان آن را تایید کرده است. ماده ۱۰ این لایحه، شرکت‌های بیمه را مکلف می‌کند که خسارت وارده به زیان‌دیدگان را بدون در نظر گرفتن جنسیت و دین تا سقف تعهدات بیمه‌نامه پرداخت کند.

خارج از صنعت بیمه، دیه زن همچنان نصف دیه مرد است

در قانون قبلی، مقررات بیمه شخص ثالث بنا بر قوانین جزایی ایران اجرا می‌شد. در قوانین جزایی ایران، دیه‌ زن نصف دیه‌ مرد است. بنابراین شرکت‌های بیمه نیز با وجودی که حق بیمه یکسانی را از زنان و مردان و اقلیت‌های دینی دریافت می‌کردند، اما بنا بر قانون مجازات اسلامی عمل کرده و بیمه‌ زنان را نصف سهم مردان محاسبه می‌کردند.

در همین رابطه نعمت احمدی، حقوقدان به «ایسکانیوز» گفته است: از ابتدا درگیر بودیم همیشه هم اعتراض ما بوده که حق بیمه در بیمه‌های ثالث به تعداد سرنشین گرفته می‌شود یا مثلا کارگاهی را برای آتش سوزی بیمه می‌کنید یا برای حوادث دستگاهی را بیمه می‌کنید، نمی‌گویند که این زن یا مرد است و همیشه این مشکل وجود داشت تا این که مجلس مساله را حل کرد.

وی در پاسخ به این سوال که این مصوبه چقدر کارایی دارد گفت: طبیعتا این اتفاق به نفع خانم‌ها است و تا حالا این مورد ظلمی بود که در حق زنان روا می‌شد و با تصویب آن در مجلس و تایید شورای نگهبان این ظلم برداشته شد.

نکته دیگر اینکه هر چند بر اساس این قانون دیه زنان در صنعت بیمه برابر با مردان پرداخت می‌شود، اما خارج از صنعت بیمه، دیه زن همچنان نصف دیه مرد است. برپایه ماده ۳۰۰ قانون مجازات اسلامی، دیه‌ قتل زن مسلمان، خواه عمدی و خواه غیر عمدی، نصف دیه مرد مسلمان است‌.

بعضی روحانيون در ايران از جمله آيت الله صانعی، عقيده دارند که ديه زن با مرد برابر است، اما در مقابل برخی ديگر از جمله آيت‌الله مکارم شيرازی، بر برابر نبودن ديه زن و مرد اصرار دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام

رویترز با استناد به تصاویر ماهواره‌ای: ایران در حال توسعه تولیدات موشکی است