Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تلاش زنان مصری برای برچیدن محدودیت های عرفی جامعه

تلاش زنان مصری برای برچیدن محدودیت های عرفی جامعه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارشی از مصر به مناسبت روز جهانی زنان ام ولید، در قاهره راننده تاکسی است. برخلاف عرف جامعه مصر که این شغل را کاری مردانه می داند او این حرفه را

آگهی

گزارشی از مصر به مناسبت روز جهانی زنان

ام ولید، در قاهره راننده تاکسی است. برخلاف عرف جامعه مصر که این شغل را کاری مردانه می داند او این حرفه را انتخاب کرده و اصرار دارد تا آن را ادامه دهد.

ام ولید سه فرزند دارد و خبرنگار یورونیوز با او در خیابان های پر تردد قاهره همراه شده است. او از نادر زنانی است که توانسته در برابر مشکلات این حرفه تاب بیاورد و در کنار رانندگان مرد به مسافرکشی بپردازد.

وی می گوید: «آن اوایل در ارتباط با رانندگان دیگر با مشکلات زیادی مواجه بودم زیرا آنها به دلیل حضور یک راننده زن شگفت زده شده بودند و با تعجب می پرسیدند که آیا تو راننده تاکسی هستی؟. من خسته شده و به خانه برگشتم و شروع کردن آموزش دادن به خودم که نباید اهمیتی به نظر آنها بدهم و نباید به حرف هایشان در خیابان که آزارم می داد و مسخره ام می کردند گوش کنم.»

در پایتخت مصر، علاوه بر اوم ولید که به رانندگی تاکسی مشغول است یکی از جایگاه های عرضه سوخت نیز هشت دختر را برای شیف روزانه استخدام کرده است.

این دختران درباره برخورد با مشتریان مرد آموزش دیده اند. آنها فقط با چهره مردانی که از دیدنشان تعجب می کنند رو به رو نمی شوند بلکه زنانی را هم می بینند که تحسینشان می کنند.

هدیل اشرف یکی از این کارگران است که می گوید: «در ابتدا پدرم مخالفت کرد و از من پرسید چطور می خواهی در خیابان و در جایی عمومی مثل اینجا کار کنی؟. او پرسید چطور ممکن است زنی شغل مردانه داشته باشد. وقتی کارم را شروع کردم دیدم خیلی راحت و آسان است و اصلا شبیه چیزی نیست که والدینم می گفتند. آنها هم بعدا متقاعد شدند.»

ام خادا در کارگاهی کوچک در این شهر بزرگترین درس های زندگی اش را آموخته است. فرسودگی جسمی و بیماری حداقل هزینه ای بوده که او برای زندگی اش پرداخته و توانسته در کنار دیگر همکارانش کارش را به عنوان یک آهنگر حفظ کند.

او قادر بوده که همه را در این محله و به ویژه در میان رقبایش درباره توانایی اش متقاعد کند و موانع و مشکلاتی را که با آن رو به رو بوده با موفقیت پشت سر بگذارد.

ام خادا با انتخاب شغلی که دوست دارد ثابت کرده است که زنان نه تنها ضعیف نیستند بلکه قادرند به اندازه مردان در جامعه سودمند باشند.

وی به یورونیوز می گوید: «برای بسیاری از مردم خیلی عجیب بود که ببینند یک زن در این حرفه کار می کند و در خیابان با مردان وارد معامله می شود. آنها از من می پرسیدند برای چه کار می کنی؟. پس از سال ها آنها به کارکردن من عادت کردند. مردم رفته رفته مرا شناختند. می توانم به شما بگویم که کار کردن زنان در هیچ شغلی مایه خجالت نیست مگر آنکه غیرقانونی باشد.»

به گزارش محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار یورونیوز در قاهره: «با این مواردی که همچنان در جامعه عرب بسیار کم است، زنان عرب یک بار دیگر توانایی خود را برای شکستن محدودیت هایی که به آنان تحمیل شده، ثابت کرده اند. با این حال آرزوهایشان در این مرحله متوقف نمی شود. فاصله میان واقعیت و آرزو برای به دست آوردن برابری پایدار هنوز بسیار است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عبدالفتاح سیسی برای سومین‌بار سوگند ریاست‌جمهوری یاد کرد

اعتراض کنشگران حقوق بشر به تصمیم سازمان ملل در مورد برگزاری نشست با طالبان در غیاب زنان افغان

اتهام تجاوز سربازان بریتانیایی به زنان کنیایی؛ «کودکان دورگه انگشت‌نما شده‌اند»