طرح جذب گردشگران برای بازدید از نیروگاه هسته ای فوکوشیما

Access to the comments نظرها
نگارش از Soroush Alavi
طرح جذب گردشگران برای بازدید از نیروگاه هسته ای فوکوشیما

پنج سال از وقوع زلزله شدید ۹ ریشتری در فوکوشیمای ژاپن، سونامی پس از آن و تخریب نیروگاه هسته ای این منطقه توسط موجهای ناشی از سونامی می گذرد.

اکنون بسیاری تمایل دارند این منطقه بویژه نیروگاه هسته ای ویران شده آنرا از نزدیک ببینند. به همین منظور پروژه ای برای تبدیل این مراکز به محل گردشگری در دست بررسی است. اجرای این طرح موافقان و مخالفانی دارد.

هیروکی آزوما، رییس پروژه «فوکو ایچی کانکو»، طرح تبدیل نیروگاه هسته ای فوکوشیما به مرکز گردشگری می گوید: «اکثر ژاپنی ها قادر نیستند این موضوع را درک کنند که امکان آن وجود دارد که یک فاجعه بزرگ به چیزی تبدیل شود تا به انسانها این امکان را بدهد تا ماورای آنرا ببینند. و یا اینکه موزه ای بسازیم که نشان دهد یک فاجعه می تواند درس خوبی برای نسلهای آینده باشد.»

حادثه فوکوشیما به قیمت جان بیش از ۱۹ هزار نفر تمام شد و حدود ۱۶۰ هزار نفر نیز مجبور به ترک مناطق اطراف فوکوشیما شده اند. دولت ژاپن برای بازسازی این منطقه برنامه سرمایه گذاری به ارزش ۲۱۱ میلیارد دلار را در دست اجرا دارد.

پس از فاجعه انفجار در نیروگاه هسته ای چرنوبیل اوکراین در سال ۱۹۸۶ میلادی و انتشار مواد رادیواکتیو، حادثه تخریب نیروگاه اتمی فوکوشیما دومین فاجعه بزرگ هسته ای در تاریخ بشمار می رود.

پس از حدود ۳۰ سال از وقوع حادثه چرنوبیل نقاطی از این منطقه برای بازدید عموم باز شده است.