Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

یونان و ترکیه همچنان در خط مقدم بحران پناهجویی

یونان و ترکیه همچنان در خط مقدم بحران پناهجویی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هویت بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ ایرانی در یونان ثبت شده است.

آگهی

از ابتدای سال ۲۰۱۶ به طور میانگین روزانه دو هزار مهاجر به سواحل یونان وارد شده است. سال گذشته میلادی نیز بیش از یک میلیون تن از این مهاجران خود را از مسیر دریا به یونان رساندند.

اتباع سوریه، افغانستان و عراق به ترتیب سه گروه عمده پناهجویان در این کشور بوده و تاکنون هویت بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ ایرانی در یونان ثبت شده است.

به شمار زنان و کودکان مهاجر هر روز افزوده می شود. قایق های حامل این مردم گریخته از زادگاه، بیش از ظرفیت استاندارد سرنشین حمل می کند و این امر به شمار تلفات افزوده است. سازمان بین المللی مهاجرت برآورد می کند که ۳۲۱ تن در ماه ژانویه در شرق دریای مدیترانه جان باخته اند.

طی دو ماه گذشته بالغ بر ۱۳۰ هزار مهاجر از طریق دریا خود را به یونان و ایتالیا رسانده اند و در مجموع ۴۱۸ تن در این مسیر ناپدید شده اند. آمار غرق شدگان نشان می دهد که عبور از دریای مدیترانه از مبدا لیبی، بسیار خطرناک تر از عبور غیرقانونی مهاجران از دریای اژه بوده است.

اگرچه تعداد جان باختگان امسال در قیاس با دوره مشابه در سال گذشته میلادی کمتر بوده است با این حال تنها از آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی ۷۷ کودک در دریای اژه جان باخته است.

ادامه این حوادث سه ماه پس از آن است که ترکیه با اتحادیه اروپا بر سر مقابله با بحران پناهجویی توافق کرده است. از سال ۱۹۴۵ ترکیه با بزرگ ترین موج پناهجویان در خاک خود رو به رو است.

جمهوری فدرال آلمان به عنوان یکی از مقاصد اصلی پناهجویان در تلاش است تا این موج را در ترکیه متوقف کند. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هشتم فوریه در دیدار با احمد داوداوغلو، نخست وزیر ترکیه در آنکارا در اینباره به گفتگو نشست.

همچنین سه روز پس از این دیدار وزیران دفاع ۲۸ کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو در بروکسل درباره نظارت بر دریای اژه به منظور کنترل قاچاق انسان به توافق رسیدند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت: «این [توافق] درباره توقف یا عقب راندن قایق های حامل پناهجویان نیست. ناتو درخصوص اطلاعات مهم و نظارت همکاری می کند تا به مقابله با قاچاق انسان و شبکه های تبهکاری کمک کند.»

این ماموریت ناتو باید با همکاری نیروی های گارد ساحلی ترکیه انجام شود ولی تاکنون آنکارا اجازه اعزام سه ناو این سازمان را به آب های خود نداده است. موضوع محدوده این ماموریت بین ترکیه و یونان، بسیار حساس تلقی می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شش ماه از مرگ آلان کردی گذشت

لایحه جنجالی «عامل کشور خارجی» در گرجستان قانون ‌شد؛ آرزوی پیوستن به اتحادیه اروپا چه می‌شود؟

روایت رسانه آلمانی از احتمال قراردادن سپاه در فهرست تروریستی اتحادیه‌اروپا؛ آیامانع حقوقی برطرف شده؟