افتتاح موزه فیفا در زوریخ توسط اینفانتینو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
افتتاح موزه فیفا در زوریخ توسط اینفانتینو

موزه فیفا روز یکشنبه رسما در شهر زوریخ توسط جیانی اینفانتینو رئیس جدید فدراسیون جهانی فوتبال افتتاح شد.

این نخستین ماموریت رسمی اینفانتینو پس از به دست گرفتن ریاست فیفا در پایان انتخابات روز جمعه گذشته محسوب می شود.

ساخت این موزه که ریاست آنرا اشتفان یاست بر عهده دارد دو سال زمان برده و ۱۴۰ میلیون فرانک سوئیس معادل ۱۲۸ میلیون یورو هزینه به همراه داشته است. طبق هدفی که از قبل تعیین شده، موزه فیفا قرار است سالانه ۲۵۰ هزار بازدید کننده را به سوی خود جلب کند.

این ساختمان سه هزار متر مربع وسعت دارد و در سه طبقه ساخته شده است. در طبقه هم کف فضایی به نمایش پیراهن ورزشی ۲۰۹ عضو فیفا اختصاص داده شده است که مبنای قرار گرفتن پیراهن ها در کنار هم فقط رنگ آنهاست.

جیانی اینفانتینو در مراسم افتتاح موزه فیفا، فوتبال را یک نیروی قدرتمند برای ترویج تنوع و تکثرگرایی خواند و گفت: «می توان مشاهده کرد که آنچه در فوتبال اهمیت دارد رنگ پیراهن تیم ها است و نه چیز دیگر. نکته بسیار عالی این است که تاریخ فوتبال در همه قاره ها و در همه جا قابل رصد کردن است. این بسیار قابل توجه است و فکر می کنم به سرانجام رسیدن آن خیلی مهم است.»

در این موزه اشیاء و عناصری خاطره انگیز از جام های جهانی، وسائل شخصی بازیکنان بزرگ و نیز افتخارات مختلف این رشته ورزشی به نمایش گذاشته شده و البته از اسناد و مدارکی که گذشته نه چندان دور فیفا را کدر کرده است، خبری نیست.