اقلیت های مذهبی ایران و انتخابات مجلس شورای اسلامی

اقلیت های مذهبی ایران و انتخابات مجلس شورای اسلامی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

از مجموع ۲۹۰ نماینده مجلس شورای اسلامی ۵ تن از آنان از اقلیت های مذهبی هستند. بر این اساس ارامنه جنوب و شمال مانند یهودیان و زرتشتی ها هر کدام یک

آگهی

از مجموع ۲۹۰ نماینده مجلس شورای اسلامی ۵ تن از آنان از اقلیت های مذهبی هستند. بر این اساس ارامنه جنوب و شمال مانند یهودیان و زرتشتی ها هر کدام یک نماینده، و آشوریان و کلدانی ها نیز با هم یک نماینده را در مجلس دارند.

در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، دو نامزد از جامعه کلیمیان ایران با یکدیگر رقابت می کنند.

آمار دقیقی از جمعیت یهودیان در ایران در دست نیست و با این همه انجمن کلیمیان آن را بین ۱۱ تا ۱۲ هزار تن برآورد می کند. پس از وقوع انقلاب سال ۱۳۵۷ بسیاری از آنان به اسرائیل مهاجرت کردند.

آقای می راخور، یکی از شهروندانی یهودی ساکن تهران می گوید: «به صورت گسترده همه در انتخابات شرکت می کنند چراکه وظیفه ملی خودشان می دانند. گفته شده چون ما نماینده مستقل و متعلق به اقلیت ها را داریم باید فقط باید به یکی از دو نماینده خودمان که از طریق شورای نگهبان انتخاب شده می توانیم رای بدهیم.»

بیشترین جمعیت کلیمیان در پایتخت ساکن بوده و سپس در شیراز اصفهان، کرمان و کرمانشاه بیشترین کلیمیان ایران زندگی می کنند.
یهودیان نیز مانند دیگر اقلیت های به رسمیت شناخته شده در ایران از حق تبلیغ دینشان محروم اند.

اقای خالدار، دیگر شهروند یهودی می گوید: «قدردانی می کنیم از مسوولین ایران که این اجازه را به تمام اقلیت ها داده اند که از هر اقلیت مذهبی حداقل یک نماینده در مجلس باشد و اینجای تشکر دارد.»

در رابطه با جمعیت ارامنه، آشوریان و کلندانی ها نیز آمار ها تخمینی است. شورای خلیفه گری ارامنه شمار مسیحیان را حدود ۱۰۰ هزار تن برآورد می کند که چیزی در حدود به هشتاد درصد این شمار، ارامنه هستند.

جمهوری اسلامی ایران، مسیحیت را به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت می شناسد با این همه مسیحیان فارسی زبان که عمدتا پروتستان و به ندرت کاتولیک هستند در مجلس کرسی ندارند.

آقای امیرخانیان، از شهروندان ارمنی تهران می گوید: «در دنیا در تمام جوامع هیچ چیزی کامل نیست. در ایران هم به همین صورت است اگر مشکلات اقتصادی برای کل جامعه است برای ارامنه هم هست. اگر امتیازاتی برای کل جامعه ایرانی است برای ارامنه هم هست. گه گاهی اتفاقاتی پیش می اید مثلا در مورد «دیه» ارامنه خوشبختانه مساله حل شده است. در خصوص مسایل قضایی به صورت موردی مسایل حل می شود. ولی اینکه صد در صد تمام حق و حقوق ارامنه رعایت می شود یا نه، مثل جامعه ایران است. به طور کلی از لحاظ مسایل اجتماعی، انجمن هایمان، مدارسمان، کلیسا ها همه فعال هستند و هیچ موردی در مسایل مذهبی نداریم.» کارن خانلری، نماینده ارامنه ایران در مجلس و نامزد شرکت در این دور از انتخابات مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره پیش بینی کسب سمت هایی بالا تر از نمایندگی مجلس می گوید: «حدود دو سال پیش که آقای روحانی تازه رییس جمهور شده بود من ۴ نفر را برای معاونت و مشاورت در وزارتخانه های مختلف معرفی کردم. تعاملاتی وجود داشت و بررسی هایی شد که اولا این افراد چه کسی هستند و آیا تخصص لازم را دارند یا نه. این امید هست و ما همیشه سعی می کنیم در این راستا رایزنی هایی را داشته باشیم و اگر بتوانیم از طریق نیروهای متخصص خودمان به کشورمان خدمت کنیم، حتما در این راستا گام برمی داریم و محدودیت وجود ندارد. این مساله بر می گردد به مسایل سیاسی. پست و مقام های سیاسی به بحث تبعیض و از این دست مسایل برنمی گردد بلکه به حضور ارامنه در جریانات مختلف کشور مربوط می شود.»

وی درباره مشکلات اجتماعی ارامنه به یورونیوز می گوید: «مثلا جوانان ما وقتی به سربازی می روند بر اثر تقسیمات لشگری در شهرهایی می افتند که در آنجا جامعه ارمنی یا کلیسا وجود ندارد. ما نامه هایی که به ارتش در این رابطه می نویسیم جواب مساعد می گیریم و سعی می شود جوانان ما به نزدیک ترین شهر که کلیسا یا جامعه ارمنی در آن است اعزام شوند. همین مساله در مورد دانشگاه ها هم وجود دارد.»

همچنین در رابطه با مشکلات اقتصادی ارامنه یادآور می شود: «در اثر تحریم ها طی سال های اخیر علیه ایران مسایل اقتصادی ما تحت تاثیر قرار گرفت. ما هم مشکلات اقتصادی بزرگی داریم. افراد جامعه ما بر اثر این تحریم ها ضررهایی دیده اند. کسب و کارهای کوچک و متوسط ما تقریبا در حال حذف از صحنه رقابت هستند. امیدواریم در پسابرجام این مشکلات تعدیل شود.»

اگرچه در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی، دو زن از اقلیت های دینی تائید صلاحیت شده اند ولی در ۹ دوره گذشته مجلس از این جمعیت هیچ زنی به مجلس راه نیافته است.

بر اساس اصل ۱۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی، «ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی تنها اقلیت های دینی شناخته می شوند» از این رو برای پیروان آئین بهایی و نیز اهل حق حقوق شهروندی در نظر گرفته نشده و گزارش های متعددی از بازداشت و صدور احکام زندان برای این افراد منتشر شده است.

به گزارش جواد منتظری، خبرنگار یورونیوز در تهران: «اگرچه اقلیت های دینی پس از انقلاب اسلامی در ایران ملزم به رعایت مظاهر و قوانین اسلامی شده و از فعالیت تبلیغی خارج از جامعه خودشان منع شده اند با این حال به خوبی توانسته اند، دین، زبان، آداب و سنت های خود را حفظ کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دموکراسی و زبان مادری، ایران و خرده فرهنگ ها

ظریف درگذشت زرتشت را تسلیت گفت

آغاز انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری