نگرانی از تداوم حملات داعش به تاسیسات نفتی لیبی

نگرانی از تداوم حملات داعش به تاسیسات نفتی لیبی
نگارش از Euronews

بیم حملات نیروهای داعش به تاسیسات نفتی لیبی موجی از نگرانی را بین مسئولان وزارت نفت این کشور به وجود آورده است. نیروهای داعش با استفاده از وضعیت بی

بیم حملات نیروهای داعش به تاسیسات نفتی لیبی موجی از نگرانی را بین مسئولان وزارت نفت این کشور به وجود آورده است. نیروهای داعش با استفاده از وضعیت بی ثباتی حاکم بر لیبی تاکنون بارها و بارها تاسیسات نفتی این کشور را نشانه رفته اند. به گفته رییس شرکت ملی نفت لیبی زیرساختهای نفتی این کشور هفته گذشته هم شاهد حملات داعشی ها بود.

مصطفی صنع الله ضمن اشاره به خسارات ناشی از حمله داعش به تاسیسات نفتی راس لانوف در ماه ژانویه تنها راه برقراری امنیت در کشورش را روی کار آمدن یک دولت وحدت ملی تحت حمایت سازمان ملل دانست.

لیبی در حال حاضر روزانه بین ۳۶۰ تا ۳۷۰ هزار بشکه نفت تولید می کند در صورتیکه در زمان حکومت معمر قذافی، تولیدات نفت این کشور به ۱.۶ میلیون بشکه در روز می رسید.

دو دولتی و بی ثباتی سیاسی در این کشور نفت خیز سبب شده تا داعش با سوء استفاده از خلاء امنیتی موجود، چشم طمع به این سرزمین دوخته باشد. با این حال نیروهای ارتش لیبی می گویند در جبهه شرق بنغازی پیشرفت های قابل توجهی داشته اند. روز یکشنبه ارتش اعلام کرد که موفق شده شهر «اجدابیا» را از دست نیروهای داعش آزاد کند و در عملیات روز دوشنبه هم کنترل مناطق زیادی از جمله بیمارستان «الهواری» در محور «بوعطنی» را به دست بگیرد.

مطالب مرتبط