نگهبان اردوگاه مرگ در ۹۴ سالگی محاکمه می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نگهبان اردوگاه مرگ در ۹۴ سالگی محاکمه می شود

محاکمه یک درجه دار اس اس و نگهبان سابق اردوگاههای مرگ در آلمان آغاز شد. راینهولد هنینگ، ۹۴ ساله، متهم است که در همکاری با نیروهای ویژه نازیها موجبات مرگ ۱۷۰ هزار نفر را فراهم کرده است.

آقای هنینگ از ژانویه ۱۹۴۳ تا ژوئن ۱۹۴۴ به عنوان گروهبان اس اس در اردوگاه آشویتس در لهستان حضور داشت. در همین فاصله، نازیها دهها هزار یهودی مجارستانی را به این اردوگاه فرستاده و به کشتار انبوه آنان در اتاقهای گاز دست زدند.

ینس رومل، رئیس «دفتر تحقیق درباره جنایتهای جنگی نازیها» در لودویگزبورگ درباره اتهام آقای هنینگ می گوید: «شواهد قطعی در اثبات این که او مستقیماً کسی را کشته بوده در دست نیست، اما حضور او به عنوان نگهبان اردوگاه به معنای ارتکاب جرم و مستحق مجازات است.»

در همین حال، شماری ازبازماندگان آشویتس در جریان این محاکمه در مورد وضعیت خود در آن دوره شهادت دادند.

لئون شوارتزبام، یکی از بازماندگان آشویتس، در دادگاه گفت: «دود بود و آتش که از کوره ها و دودکشها بیرون می زد. بوی گوشت سوخته آدم واقعاً تحمل ناپذیر بود، چون می دانستیم که این بوی سوختن آدمها است.»

یوستین سوندر، یکی دیگر از این بازماندگان گفت: «اغلب از خودم می پرسم: آیا کسی در بین مأموران اس اس در آشویتس بود که رحم و شفقت نشان دهد؟ رک و راست بگویم، یک نفر هم نبود. مشت و لگد می زدند، کلاهت را پرت می کردند تا وقتی می روی برش داری به تو شلیک کنند.»

اردوگاه آشویتس از مخوف ترین اردوگاههای مرگ بود که حدود یک ملیون نفر در جریان هولوکاست در آن جان دادند. اکثر قربانیان از یهودیان کشورهای شرق اروپا بودند.