شورای امنیت آزمایش موشک دوربرد توسط کرۀ شمالی را محکوم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شورای امنیت آزمایش موشک دوربرد توسط کرۀ شمالی را محکوم کرد

شورای امنیت سازمان ملل در یک نشست اضطراری، آزمایش موشک دوربرد توسط کرۀ شمالی را به شدت محکوم کرد. رافائل داریو رامیرز، رئیس دوره ای این شورا همزمان با اعلام خبر این محکومیت، تاکید کرد کرۀ شمالی با این آزمایش قطعنامه های سازمان ملل را به طور جدی نقض کرده است.

مقامات کرۀ شمالی می گویند این موشک با اهداف فضانوردی و به منظور قرار دادن یک ماهواره در مدار زمین پرتاب شده است اما رهبران کرۀ جنوبی این آزمایش را تشدید تهدیدهای نظامی علیه این کشور می دانند.

او جون، سفیر سئول در سازمان ملل در این باره گفت: «کرۀ شمالی با این آزمایش پیام روشنی به تمام دنیا فرستاده و نشان داده است که همچنان مصمم است از قوانین بین المللی سرپیچی کند و صلح و امنیت را در جهان به خطر بیاندازد. این امر غیرقابل قبول است.»

آزمایش این موشک دوربرد توسط کرۀ شمالی به فاصلۀ کمتر از دو ماه از آزمایش یک بمب هیدروژنی توسط این کشور صورت می گیرد که با واکنش سازمان ملل و کشورهایی نظیر آمریکا روبرو شده بود.

سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل در واکنش به این اقدام جدید پیونگ یانگ از تحقیقات در این زمینه با متحدان این کشور و مشاوران در این زمنیه خبر داد و گفت: «ما از تمام اعضای شورای امنیت می خواهیم که پاسخی قاطعانه و تهاجمی به جمهوری دموکراتیک خلق کره در واکنش به نقض مکرر قوانین بین المللی و تهدید مستقیم صلح و امنیت جهانی توسط این کشور بدهند.»

چین و روسیه نیز که از متحدان نزدیک کرۀ شمالی محسوب می شوند به طور تلویحی در محکومیت آزمایش این موشک دوربرد مشارکت کرده اند اما سفیر چین اظهار امیدواری کرده است که قطعنامۀ این شورا در جهت کاهش تنش صادر شود. سفیر روسیه نیز از صدور یک قطعنامۀ «منطقی و عاقلانه که به فروپاشی اقتصادی کرۀ شمالی منجر نشود» جانبداری کرده است.

در پیامی که از تلویزیون ملی کرۀ شمالی به مناسبت پرتاب این موشک دوربرد پخش شد، تاکید شده است که دستور آزمایش این موشک از سوی کیم جونگ اون صادر شده و این موشک توانسته است یک ماهوارۀ نظارتی را در مدار زمین قرار بدهد.

کرۀ شمالی در سال ۲۰۱۲ نیز یک موشک دوربرد را آزمایش کرده بود که بنا بر ادعای مقامات این کشور هدف از آن، قرار دادن یک ماهوارۀ مخابراتی در مدار زمین بوده است.