Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مخالفان بشار اسد خواستار شرکت در مذاکرات صلح ژنو

مخالفان بشار اسد خواستار شرکت در مذاکرات صلح ژنو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مخالفان دولت بشار اسد می گویند که در انتظار پاسخ سازمان ملل متحد به درخواستشان برای شرکت در تازه ترین دور مذاکرات صلح سوریه در ژنو هستند. در این دور

آگهی

مخالفان دولت بشار اسد می گویند که در انتظار پاسخ سازمان ملل متحد به درخواستشان برای شرکت در تازه ترین دور مذاکرات صلح سوریه در ژنو هستند.

در این دور از مذاکرات علاوه نمایندگان دولت بشار اسد، مخالفان کُرد نیز حضور دارند. ترکیه اعلام کرده است که در صورت دعوت از مخالفان کُرد به ژنو، این دور از مذاکرات صلح را تحریم می کند.

مذاکرات صلح ژنو که روز جمعه برپا می شود تازه ترین تلاش جامعه بین المل برای پایان بخشیدن به بحران سوریه است که از مارس سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون بیش از ۲۶۰ هزار کشته برجا نهاده است.

علاوه بر این شمار جان باختگان، بالغ بر چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تن از سوری ها خانه هایشان را ترک کرده و از زادگاهشان گریخته اند. حدود ۸۵ هزار تن از آنان در اردوگاه زعتری واقع در شمال اردن پناه داده شده اند. اردن میزبان بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن از آوارگان سوری است. بیشتر آنان در مناطق شهری و حدود ۱۰۰ هزار تن نیز در اردوگاه های موقت اقامت دارند.

بیشتر این پناهجویان امیدی به دستاورد دور تازه مذاکرات صلح ندارند. ابو بلال، یکی از این پناهجویان است که می گوید: «من امیدی نداریم این گفتگوها با مذاکرات قبلی فرقی داشته باشد. تا وقتی که نظر بر حذف کامل رژیم نباشد، وضع سوریه بهبود نمی یابد. این رژیم، ما را مجبور کرد تا خانه هایمان را ترک کرده و به اینجا بیاییم. آن ها فقط زندانی می کردند و می کشتند. تا این لحظه، هواپیماهای روسیه غیرنظامیان را هدف قرار گرفته و هیچ یک از کشورهای جهان پشتیبان مردم سوریه نبوده است.»

ابو یاسر پناهجوی دیگر می گوید: «پنج سال است که اینجا هستیم. در طول این مدت، دور اول و دوم مذاکرات ژنو برپا شده و حالا سومی است. ما هیچ نتیجه ای در عمل ندیده ایم. آتش بسی برقرار نشده و کودکان و سالمندان هنوزهم قربانی بمب های بشکه ای هستند. هیچ کس قادر به انجام کاری نیست نه حتی یک آتش بس؛ هیچ کاری صورت نگرفته است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست صلح اوکراین؛ کدام‌یک از رهبران کشورهای دنیا به سوئیس سفر می‌کنند؟ غایبان اصلی چه افرادی هستند؟

افزایش حملات سایبری در آستانه نشست صلح اوکراین در سوئیس؛ رهبران ۹۰ کشور و سازمان به برن می‌روند

پیش از نشست صلح ژنو؛ خلبانان سوئیس جنگنده‌ها را در بزرگراه فرود آوردند