چین: تایوانی ها توهمی درباره استقلال نداشته باشند

چین: تایوانی ها توهمی درباره استقلال نداشته باشند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پیروزی سای اینگ ون، رهبر حزب دموکراتیک مترقی در رقابت بر سر مقام ریاست جمهوری تایوان، واکنش دولت چین را برانگیخت و نسبت به استقلال طلبی این جزیره

پیروزی سای اینگ ون، رهبر حزب دموکراتیک مترقی در رقابت بر سر مقام ریاست جمهوری تایوان، واکنش دولت چین را برانگیخت و نسبت به استقلال طلبی این جزیره هشدار داد.

آگهی

بیانیه رسمی پکن که از تلویزیون دولتی چین پخش شد به تایوانی ها هشدار داده که از هرگونه «توهم» در خصوص حرکت به سوی استقلال طلبی خودداری کنند.

کاخ سفید نیز نتیجه انتخابات روز شنبه را تبریک گفت و یادآور شد که ایالات متحده آمریکا همچنان علاقمندی خود را به صلح بین تایوان و چین حفظ کرده است.

استفانی، شهروند ۲۴ ساله پکن درباره به قدرت رسیدن سای اینگ ون در تایوان می گوید: «در نگاه او ۲ چین وجود دارد. این نگاه به عقیده رهبری از سوی سرزمین اصلی هیچ ربطی ندارد و بسیار متفاوت است. او به اردوگاهی دیگر تعلق دارد. به نظرم همه ما به یک کشور تعلق داریم و باید این را موضوع را به یادآوریم.»

نخستین رئیس جمهوری زن منتخب در تایوان شنبه شب در جمع هوادارانش گفت: «نتیجه انتخابات امروز به جهان اثبات کرد که مردم تایوان آزادند و دموکراسی دارند. تا زمانی که من رئیس جمهوری هستم همه تلاشم را می کنم که هیچ یک از مردم شرمنده هویتش نباشد.»

پیروزی رهبر حزب دموکراتیک مترقی در تایوان، به قدرت گرفتن استقلال طلبان تعبیر شده و پس از هشت سال، حزب حامی تقویت روابط با چین را از دستگاه اجرایی این جزیره خودمختار بیرون راند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین رییس جمهوری زن تایوان انتخاب شد

تنش با همسایه‌ها؛ چین در بروزرسانی نقشه‌اش بخش‌هایی از روسیه، هند، مالزی و فیلیپین را از آن خود کرد

چین رزمایش نظامی در اطراف تایوان را به نشانه «اخطار شدید» آغاز کرد