ایران می گوید ملوان های آمریکایی را به زودی آزاد می کند

ایران می گوید ملوان های آمریکایی را به زودی آزاد می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پنتاگون روز سه شنبه از دستگیری ۱۰ ملوان نیروی دریایی آمریکا توسط سپاه پاسداران در آبهای ایران خبر دادند. به گفتۀ پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون این ملوانان

آگهی

پنتاگون روز سه شنبه از دستگیری ۱۰ ملوان نیروی دریایی آمریکا توسط سپاه پاسداران در آبهای ایران خبر دادند. به گفتۀ پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون این ملوانان هنگامی که سوار بر دو قایق کوچک از کویت به بحرین در حرکت بوده اند وارد آبهای سرزمینی ایران در خلیج فارس شده و در نزدیکی جزیرۀ فارسی بازداشت شدند.

این ملوانان در حال حاضر در این جزیره و در یک پایگاه متعلق به سپاه پاسداران نگهداری می شوند.

در پی انتشار این خبر، وزارت خارجۀ آمریکا نیز اعلام کرد جان کری و محمد جواد ظریف، وزرای خارجۀ دو کشور با یکدیگر در این باره تلفنی صحبت کرده اند و وزارت خارجۀ ایران قول داده است ملوان های آمریکایی «بی درنگ» آزاد خواهند شد.

بنا به اعلام سایت ان بی سی و به نقل از یک مقام آمریکایی، وزیر خارجۀ آمریکا در گفت و گو با همتای ایرانی خود تاکید کرده است ورود این ملوانان به آبهای سرزمینی ایران عمدی نبوده است. پنتاگون می گوید هنوز مشخص نیست قایق این ملوان ها که حامل ۹ ملوان مرد و یک ملوان زن بوده به چه دلیل وارد آبهای ایران شده است.

برخی از شخصیت های سیاسی آمریکا نسبت به دستگیری این ۱۰ ملوان امریکایی در آبهای ایران واکنش نشان داده اند. در حالیکه باربارا باکسر، سناتور دموکرات گفت و گو میان وزرای خارجۀ ایران و آمریکا در این باره و قول مساعد مقامات ایران به آزادی سریع این ملوان ها را نشانه ای بر «کارآمد بودن سیاست میان دو کشور» دانسته است، جب بوش، کاندیدای جمهوریخواه برای ریاست جمهوری این کشور دستگیری این ملوان ها را دلیلی بر ضعیف بودن سیاست باراک اوباما در برابر ایران ارزیابی کرده است.

پس از توافق اتمی میان ایران و کشورهای پنج بعلاوۀ یک، لغو تحریم ها علیه ایران به ماه ژانویۀ ۲۰۱۶ موکول شده است و یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای نیز از تلاش ایران برای اجرا کردن تعهدات هسته ای برای برداشته شدن این تحریم ها و تایید بازرسان این آژانس از این تلاش ها سخن گفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سپاه ۱۰ملوان آمریکایی را در آبهای ایران دستگیر کرد

اسرائیل سفرای کشورهای حامی عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد را احضار کرد

تیراندازی در ایالت تنسی آمریکا دست کم ۲ کشته و شش زخمی به جا گذاشت