روند نزولی قیمت نفت اقتصاد روسیه را بشدت تهدید می کند

روند نزولی قیمت نفت اقتصاد روسیه را بشدت تهدید می کند
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ادامه کاهش قیمت نفت در بازار معاملات نفتی ارزش روبل واحد پولی روسیه در برابر دلار آمریکا و یورو را بشدت کاهش داده است. در بازار مبادلات ارزی برای

ادامه کاهش قیمت نفت در بازار معاملات نفتی ارزش روبل واحد پولی روسیه در برابر دلار آمریکا و یورو را بشدت کاهش داده است. در بازار مبادلات ارزی برای اولین بار از ماه دسامبر سال ۲۰۱۴ هر دلار کمی بیش از ۷۶ روبل مورد داد و ستد قرار گرفته است.

آگهی

یک شهروند روس درباره مشکلات اقتصادی خود و خانواده اش می گوید: «در حومه مسکو زندگی می کنیم و حقوق بازنشستگی پایینی داریم. چگونه می توان با حدود ۱۰۶ دلار در ماه زندگی کرد و زنده ماند؟ دارو، مواد غذایی و مسکن گرانتر شده اند.»

صادرات نفت و گاز از جمله مهمترین منابع درآمد روسیه است. ادامه افت شدید در این بازارها اقتصاد روسیه را با رکود شدیدی روبرو می کند.

ولادیمیر اوساکوفسکی، کارشناس بانک آمریکایی سرمایه گذاری «مریل لینچ» شعبه مسکو گفت: «اگر قیمت نفت در حد حال حاضر آن باقی بماند و یا اینکه امسال به رقم ۳۰ دلار در ازای هر بشکه برسد، اقتصاد روسیه برای دومین سال متوالی دچار رکود قابل توجهی می شود.»

علاوه بر سقوط شدید قیمت نفت، اعمال تحریمهای اقتصادی کشورهای غربی علیه روسیه پس از آغاز بحران در اوکراین، نقش مهمی در تضعیف بنیه اقتصادی این کشور و رکود شدید آن بازی کرده است. ادامه این روند می تواند اعمال سیاستهای ریاضت اقتصادی در کشور را در پی داشته باشد.

روز دوشنبه بازار بورس مسکو نیز متاثر از تحولات اخیر با آشفتگی همراه بود و ارزش سهام افت شدیدی داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صادرات نفت روسیه با وجود تحریم‌های غرب افزایش یافته است

سایه‌های متحرک خاکستری؛ روسیه چگونه تحریم‌های نفتی را دور می‌زند؟

سومین سالگرد برکسیت؛ خروج از اتحادیه اروپا سالی ۱۰۰ میلیارد پوند به اقتصاد بریتانیا آسیب زد