Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اعتراضات گسترده در هنگ کنگ در واکنش به ناپدید شدن کارکنان یک دفتر انتشاراتی منتقد پکن

اعتراضات گسترده در هنگ کنگ در واکنش به ناپدید شدن کارکنان یک دفتر انتشاراتی منتقد پکن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هزاران نفر در هنگ کنگ در اعتراض به ناپدید شدن پنج تن از کارکنان یک دفتر انتشاراتی منتقد حکومت چین به خیابان ها ریختند. معترضان از نقش پکن در این

آگهی

هزاران نفر در هنگ کنگ در اعتراض به ناپدید شدن پنج تن از کارکنان یک دفتر انتشاراتی منتقد حکومت چین به خیابان ها ریختند. معترضان از نقش پکن در این رویداد خشمگین و خواستار روشن شدن سرنوشت این پنج نفر هستند.

این رویداد مشکوک سایه ترس و وحشت را به حوزه نشر کتاب در هنگ کنگ گسترانده و برخی از کتابفروشان کتاب هایی را که رهبران چین را به انتقاد گرفته از قفسه ها جمع کرده اند. بعضی از آنها هم ترجیح می دهند سوالات خبرنگاران را در این زمینه بی پاسخ بگذارند.

لی چیوک یان از ائتلاف حامی جنبش دموکراتیک میهی چین هم ضمن انتقاد از وضعیت حاکم گفت: «این اتفاق چرخشی از آزادی به سوی سرکوب است. چطور ممکن است یک نفر در هنگ کنگ که از حقوق شهروندی این کشور برخوردار است ربوده و در چین بازداشت و تحت بازجویی قرار گیرد.»

ناپدید شدن لی بو٬ سهامدار ۶۵ ساله این انتشارات پنجمین مورد آن طی دو ماه گذشته است. آقای لی آنطور که همسرش گفته دو هفته پیش و به طرز مرموزی ناپدید شد. سه روز پس از آن پلیس هنگ کنگ بدون ذکر جزئیاتی٬ ناپدید شدن وی را تایید کرد. چهار تن دیگر از کارکنان این دفتر انتشاراتی در اکتبر گذشته ناپدید شدند.

یکی از حاضران در تجمع اعتراضی روز یکشنبه گفت: «امروز قربانی لی بو است و فردا این امکان هست که شما یا من بازداشت و به چین برده شویم. برای دفاع از حقوق مان باید به خیابان ها بیاییم.»

پیشتر نمایندگان دموکرات و مدافعان حقوق بشر نگرانی خود را از ناپدید شدن لی بو اعلام کرده بودند. هفته گذشته نیز شماری از فعالان حقوق بشر در پی فراخوان حزب سوسیال دموکرات٬ در برابر دفتر نمایندگی پکن در هنگ کنگ تجمع کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عملیات جستجوی ملوان گمشده کشتی یونانی در دریای سرخ؛ ارتش آمریکا به سایت‌های راداری حوثی‌ها حمله کرد

حمله موشکی حوثی‌های یمنی باعث آتش گرفتن یک کشتی باری در خلیج عدن شد

کشتی یونانی «توتور» در حمله شهپادی حوثی‌ها «خسارات شدیدی» دید