پارلمان جدید ونزوئلا با اکثریت مخالفان رسما گشایش یافت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پارلمان جدید ونزوئلا با اکثریت مخالفان رسما گشایش یافت

پارلمان جدید ونزوئلا با اکثریت مخالفان دولت روز سه شنبه در کاراکاس رسما گشایش یافت. مخالفان نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا با نام ائتلاف «میزگرد اتحاد دموکراتیک» در انتخابات ماه دسامبر شرکت کردند و متعاقب آن توانستند برای اولین بار طی ۱۶ سال گذشته اکثریت پارلمان را از اختیار سوسیالیست ها خارج کنند. حزب متحد سوسیالیست تنها ۵۵ کرسی از پارلمان را از آن خود کرده است.

ائتلاف اتحاد دموکراتیک توانست ۱۱۲ کرسی از پارلمان را از آن خود کند و اکنون دو سوم مجلس را در اختیار دارد. در سنا نیز نمایندگان مخالف دولت نسبت به نمایندگان سوسیالیست برتری دارند.

هنری راموس به عنوان ریاست پارلمان جدید ونزوئلا انتخاب شده است. وی در نطق خود پس از ادای سوگند گفت: «برای بازیافتن یک قوۀ مقننۀ مستقل و استقرار قانون آشتی ملی و عفو عمومی، از امروز تا شش ماه آینده، با استفاده از ابزار دموکراتیک، صلح آمیز و مبتنی بر قانون اساسی تغییر این حکومت و پایان آن را در دستور کار قرار خواهیم داد.»

نخستین روز از پارلمان جدید ونزوئلا با تنش هایی نیز در داخل و خارج ساختمان پارلمان همراه بود. نمایندگان حزب سوسیالیست رئیس پارلمان را متهم کردند که عدالت را در وقت داده شده به نمایندگان دو طرف برای ایراد سخنان خود رعایت نکرده است.

در بیرون از ساختمان پارلمان نیز طرفداران و مخالفان رئیس جمهوری این کشور که اکثریت را در پارلمان از دست داده است در برابر یکدیگر صف آرایی کرده بودند.