افتتاح پارلمان جدید ونزوئلا تحت تدابیر امنیتی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
افتتاح پارلمان جدید ونزوئلا تحت تدابیر امنیتی

پارلمان جدید ونزوئلا که در پی انتخابات قانونگذاری ششم دسامبر پس از شانزده سال حکومت سوسیالیست ها به دست ائتلاف اپوزیسیون دولت موسوم به «وحدت دمکراتیک» افتاده است از روز سه شنبه رسما گشایش می یابد. یکصد و شصت و هفت نماینده جدید پارلمان در حالی برای نخستین بار گرد هم می آیند که دولت چاویست و مخالفان پس از کسب ۱۱۲ کرسی پارلمان در تقابلی چالش برانگیز قرار گرفته اند.

یکی از شهروندان کاراکاس می گوید: «تغییری که ما اکنون در ونزوئلا نیازمند آن هستیم وحدت و یکپارچگی میان اپوزیسیون و دولت و پر شدن مغازه هاست.»

هنری راموس آلوپ که از سوی ائتلاف اپوزیسیون به عنوان رئیس پارلمان جدید پیشنهاد شده روز دوشنبه گفته بود: «ما فردا به صورتی مسالمت آمیز نخستین نشست پارلمان را برگزار می کنیم و نیروهای مسلح به عنوان بازوی قدرت دولت، امنیت و آرامش این مراسم را که کاملا قانونی است بر عهده خواهند گرفت.»

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا دوشنبه شب اعلام کرد مقامات دولتی برای هرگونه اقدام حفاظتی با نمایندگان اپوزیسیون دیدار کرده اند و به نیروهای انتظامی دستور داده شده تا امنیت کامل نشست افتتاحیه پارلمان جدید را برعهده گیرند. این سخنان نشانه کاسته شدن از تنشی است که طی روزهای اخیر با دعوت به تظاهرات از سوی هواداران دو طرف شعله ور شده بود.