حق نامگذاری عنصر جدید جدول مندلیف برای ژاپن به عنوان نخستین کشور آسیایی

حق نامگذاری عنصر جدید جدول مندلیف برای ژاپن به عنوان نخستین کشور آسیایی
نگارش از Euronews

کشف چهار عنصر جدید و افزوده شدن آنها به جدول تناوبی مندلیف خبری است که این روزها در محافل علمی دنیا بسیار بازتاب داشته است. عناصر ۱۱۳، ۱۱۵، ۱۱۷ و ۱۱۸

کشف چهار عنصر جدید و افزوده شدن آنها به جدول تناوبی مندلیف خبری است که این روزها در محافل علمی دنیا بسیار بازتاب داشته است. عناصر ۱۱۳، ۱۱۵، ۱۱۷ و ۱۱۸ که به تازگی با تلاش دانشمندان ژاپنی، آمریکایی و روسی کشف شده اند به تایید اتحادیه جهانی شیمی محض و کاربردی موسوم به آیوپاک رسیده و ردیف هفتم جدول تناوبی را کامل کرده اند.

نامگذاری برای عنصر شماره ۱۱۳ به پژوهشگران ژاپنی واگذار شده است. بدین ترتیب این برای نخستین بار است که دانشمندان آسیایی در نامگذاری عناصر جدول تناوبی سهیم می شوند. این وظیفه بر عهده کوشیوک موریتا استاد دانشگاه کیوشو و گروه تحقیقاتی «ریکن» در ژاپن گذاشته شده تا برای عنصر ۱۱۳ جدول تناوبی که نام موقت «اونانتریوم» بر آن نهاده شده نام و نمادی دائمی انتخاب کنند.

گروه تحقیقاتی ریکن در بیانیه ای اعلام کرده است که هنوز نامی قطعی برای عنصر ۱۱۳ انتخاب نشده است و کوشیوک موریتا در طول سال جاری میلادی پیشنهاد خود را ارائه خواهد کرد. به اعتقاد رسانه های ژاپنی که از خبر اعطای این حق نامگذاری بسیار استقبال کرده اند، این عنصر می تواند «ژاپنیوم» نام گیرد.

آیوپاک همچنین اعلام کرده است که حق نامگذاری برای عناصر ۱۱۵، ۱۱۷ و ۱۱۸ به گروهی از دانشمندان روس و آمریکایی واگذار شده که با یکدیگر کار می کردند.

عناصر جدید در محیط های آزمایشگاهی ساخته شده و در دسته عناصر فوق سنگین جای داده می شوند. خاصیت بالای رادیواکتیو و ناپایداری از جمله ویژگی های این عناصر اعلام شده که گفته می شود تنها چند هزارم ثانیه طول می کشد تا به عناصر دیگر تبدیل شوند.

در جدول مندلیف، عناصر شیمی بر اساس عدد اتمی، آرایش الکترونی و ویژگی های شیمیایی دسته بندی شده اند.

مطالب مرتبط