Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جمهوری آفریقای مرکزی؛ آیا برگزاری انتخابات به خشونتها پایان می دهد؟

جمهوری آفریقای مرکزی؛ آیا برگزاری انتخابات به خشونتها پایان می دهد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روز چهارشنبه،۳۰ دسامبر روزی سرنوشت ساز برای جمهوری آفریقای مرکزی است. قرار است در این روز انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در این کشور برگزار شود،

آگهی

روز چهارشنبه،۳۰ دسامبر روزی سرنوشت ساز برای جمهوری آفریقای مرکزی است. قرار است در این روز انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در این کشور برگزار شود، انتخاباتی که بارها به خاطر خشونت و دلایل فنی به تعویق افتاد.

هیچکدام از روسای پیشین جمهوری اجازه کاندیدا شدن در این انتخابات را نداشتند و از میان سی نامزد کنونی، سه تن پیشتاز هستند. آیا این انتخابات پایان فصل خشونت و درگیری های قومی و فرقه ای در جمهوری آفریقای مرکزی خواهد بود؟

یک استاد حقوق دانشگاه بانگی معتقد است که برگزاری این انتخابات خواهد توانست صلح و آرامش را به کشورش بازگرداند. وی می گوید: «من مطمئنم که مردم جمهوری آفریقای مرکزی خواهند توانست مثل گذشته در کنار یکدیگر زندگی کنند. چون تنها گروه خاصی است که تخم اغتشاش و بی نظمی را در کشور می کارد. شاهد این که اواخر هفته پیش، مسلمانان منطقه مسلمان نشين پ ک ۵ برای تقبیح اعمال افراط گرایانی که به درگیری ها دامن می زنند، تظاهرات کردند.»

تظاهرات مسلمانان منطقه مسلمان نشین موسوم به پ ک ۵ در بانگی، پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی در نیمه ماه دسامبر علیه مسلمانان افراطی بود. این افراط گرایان قصد داشتند مانع از برگزاری همه پرسی ای شوند توسط نیروهای حافظ صلح و کلاه آبی های سازمان ملل متحد برای پایان دادن به خشونتها در این کشور انجام شد.

جمهوری آفریقای مرکزی از سه سال پیش صحنه درگیرهای فرقه ای و قومی است. گرچه برقراری آتش بس از شدت این تشنها کاست، اما هنوز خبری از ثبات و آرامش در این کشور نیست.

در دسامبر سال ۲۰۱۳، فرانسه هزاران تن از نیروهای نظامی خود را برای مقابله با خشونت های مرگبار به جمهوری آفریقای مرکزی فرستاد. از چند ماه پیش از آن، شبه نظامیان موسوم به سلکا پایتخت را تصرف کرده و قدرت را در دست گرفته بودند. درگیری میان شبه نظامیان سلکا و شبه نظامیان مسیحی موسوم به آنتی بالاکا، باعث افزایش تنش و بی ثباتی در این کشور شد تا زمانیکه میشل جوتودیا، رئيس جمهوری خود خوانده، استعفا کرد.

پس از آن، کاترین سامبا پانزا با رای شورای ملی انتقالی به عنوان اولین رئیس جمهوری زن در آفریقای مرکزی انتخاب شد. وی هنگام ادای سوگند از طرف های درگیر خواست تا سلاحهای خود را زمین بگذارند.

در ماه ژوییه سال ۲۰۱۴ گروههای مسلح درگیر توافقنامه آتش بسی را در برازاویل، پایتخت کنگو امضا کردند.

آنی ست دولوگِله، یکی از سه نفری است که برای تصاحب کرسی ریاست جمهوری، بخت بیشتری دارند. این دانش آموخته رشته اقتصاد، پیش تر نخست وزیر بوده و به آقای “پروپر” معروف است. از نظر آقای دولوگله، تا برقراری صلح و ثبات در جمهوری آفریقای مرکزی هنوز راه درازی باقی است. وی می گوید: «می توانید از صلح و آشتی حرف بزنید، می توانید توافقنامه های صلح امضا کنید. اما تا وقتی شکم مردم را سیر نکنید، اوضاع همین است و بحران ادامه دارد.»

مردم جمهوری آفریقای مرکزی اعم از مسیحی و مسلمان روز چهارشنبه پای صندوقهای رای خواهند رفت. همه آنها یک هدف دارند: بازگشت صلح و آرامش به کشور.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قمار ریشی سوناک زیر باران؛ آیا انتخابات زودهنگام بریتانیا به دو قرن «استمرار» سیاسی پایان می‌دهد؟

محافظه‌کاران مقدونیه شمالی با شکست حزب حاکم به قدرت رسیدند

انتخابات سرنوشت‌ساز در مقدونیه‌شمالی؛ آیا مسیر پیوستن اسکوپیه به اتحادیه اروپا هموار می‌شود؟