نگاهی به رویدادهای مهم ورزشی سال ۲۰۱۵

نگاهی به رویدادهای مهم ورزشی سال ۲۰۱۵
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فیفا زیر ذره بین مقام های قضایی آمریکا پلیس سوئیس به درخواست دادگستری آمریکا، در ماه مه، یعنی زمان برگزاری کنگره فیفا در زوریخ، تعدادی از مقام های

آگهی

فیفا زیر ذره بین مقام های قضایی آمریکا

پلیس سوئیس به درخواست دادگستری آمریکا، در ماه مه، یعنی زمان برگزاری کنگره فیفا در زوریخ، تعدادی از مقام های عالی رتبه این نهاد را بازداشت کرد. این افراد به فساد، پول شویی و رشوه خواری متهم هستند.

شاید بتوان انتخاب قطر به میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ را نقطه آغازین توجه دستگاه قضایی آمریکا به رویدادهای فوتبالی دانست. قطر با پیشی گرفتن از ژاپن، استرالیا، کره جنوبی و آمریکا میزبانی این بازی ها را از آن خود کرد.

لورتا لینچ، دادستان کل آمریکا در این زمینه گفت: «سطح فسادی که مطرح شده غیر قابل پذیرش است. خیانت به اعتماد مردم واقعا شرم آور است.»

زلزله ای که فیفا را لرزاند تنها قربانیانش مدیران ارشد نبودند، بلکه گریبان سپ بلاتر و میشل پلاتینی، رئیس و نائب رئیس این نهاد را هم گرفت. کمیته اخلاق فیفا پس از اطلاع از این موضوع که بلاتر ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار یورو به حساب پلاتینی واریز کرده، وارد عمل شد و این دو نفر را به مدت ۹۰ روز از انجام هرگونه فعالیت ورزشی محروم کرد.

دوپینگ سازمان یافته و سهل انگاری مقام ها

لامین دیاک، رئیس بانفوذ و قدرتمند فدراسیون جهانی دو و میدانی پس از ۱۶ سال ریاست، در ماه اوت، سکان هدایت این نهاد را به سباستین کو، ستاره سابق دوهای نیمه استقامت سپرد.

آقای کو با شعار انجام اصلاحات اساسی و مبارزه با دوپینگ کارش را آغاز کرد. اما در همان ابتدای ریاستش، اطلاعاتی درباره دوپینگ سازمان یافته در روسیه و همچنین سهل انگاری مقام های ارشد این ورزش در مبارزه با دوپینگ منتشر شد.

همچنین آقای دیاک هم که قدرت را واگذر کرده بود به رشوه خواری متهم شد. او پذیرفته که برای کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری در سنگال مبالغی را دریافته کرده است.

سباستین کو نیز به سوء استفاده از قدرت متهم شده است. گفته می شود او از نفوذش به سود شرکت آمریکایی نایک بهره برده تا میزبانی جام جهانی ۲۰۲۱ به آمریکا برسد. پس از این رسوایی او اعلام کرد که به همکاری خود با شرکت نایک پایان می دهد.

قهرمانی نیوزیلند در جام جهانی راگبی

تمام خبرهای سال مربوط به فساد و دوپینگ نبود. هشتمین دوره بازی های جام جهانی راگبی با شرکت ۲۰ تیم و به میزبانی انگلستان و ولز برگزار شد. این مسابقات، صحنه یکه تازی کشورهای نیم کره جنوبی زمین بود و در نهایت هم نیوزیلند با اقتدار کامل قهرمان این رقابت ها شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چالش‌های میزبانی جام‌جهانی ۲۰۳۴؛ دلارهای نفتی عربستان قرار است چگونه هزینه شوند؟

کارت آبی در فوتبال حرفه‌ای؛ جیانی اینفانتینو مخالفت کرد

عربستان رسما از پیشنهاد خود برای میزبانی جام جهانی ۲۰۳۴ رونمایی کرد