نخستین گروه از اتباع بلژیک خاک بروندی را ترک کردند

نخستین گروه از اتباع بلژیک خاک بروندی را ترک کردند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

همزمان با تشدید خشونت ها در بروندی، روز دوشنبه نخستین گروه از اتباع بلژیک به توصیه دولت بروکسل خاک مستعمره سابق را ترک کردند. یکی از آنها که به

همزمان با تشدید خشونت ها در بروندی، روز دوشنبه نخستین گروه از اتباع بلژیک به توصیه دولت بروکسل خاک مستعمره سابق را ترک کردند.

آگهی

یکی از آنها که به بعنوان معلم در یکی از مدارس بوجومبورا، پایتخت بروندی فعالیت می کرده، در فرودگاه بروکسل اوضاع حاکم بر این کشور را این گونه توصیف کرد. او گفت: «جو عدم امنیت بر بروندی حاکم شده و اصلا نمی توانید به چیزی اطمینان کنید یا فعالیتی را از پیش برنامه ریزی کنید. اصلا نمی دانید می توانید بیرون بروید یا نه، جو خیلی سنگینی در بروندی حاکم شده است.»

پیش تر شورای امنیت سازمان ملل خواستار توقف فوری خونریزی ها و اقدام عاجل میانجی ها بین طرفین درگیر در این کشور شده بود. این درحالیست که دولت بروندی روز یکشنبه با طرح اتحادیه آفریقا برای اعزام نیرو به این کشور با هدف برقراری آرامش مخالفت کرد.

آتش خشونتها از ماه آوریل گذشته و از زمانی که پی یر کورون زیزا، رییس جمهوری بروندی تصمیم گرفت بر خلاف قانون اساسی برای سومین دوره متوالی پست ریاست جمهوری را تصاحب کند، شعله ور شد و با انتخاب مجدد او در ماه جولای، در حالیکه اپوزیسیون انتخابات را تحریم کرده بود، به اوج رسید و تا آستانه یک جنگ داخلی تمام عیار پیش رفت. قرار است مذاکرات صلح با میانجیگری مقامات اوگاندا اواخر دسامبر از سر گرفته شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری امارات در آفریقا برای سرمایه‌گذاری در انرژی‌های پاک

دستور رهبران کودتا به پلیس نیجر: سفیر فرانسه را اخراج کنید

ویدئوی تازه منتشرشده از پریگوژین، رهبر مزدوران واگنر چند روز پیش از مرگ