Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پیش نویس توافق در زمینه تغییرات آب و هوایی در نشست پاریس آماده شد

پیش نویس توافق در زمینه تغییرات آب و هوایی در نشست پاریس آماده شد
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

وزیران امور خارجه و نمایندگان ارشد نزدیک به دویست کشور جهان امروز شنبه در روز پایانی نشست تغییرات آب و هوایی پاریس موسوم به «کُپ ۲۱» (COP 21) و پس از

آگهی

وزیران امور خارجه و نمایندگان ارشد نزدیک به دویست کشور جهان امروز شنبه در روز پایانی نشست تغییرات آب و هوایی پاریس موسوم به «کُپ ۲۱» (COP 21) و پس از دو هفته بحث و تبادل نظر و مخالفت ها و چانه زنی های کشورها، پیش نویس توافق برای کنترل گرمایش زمین را برای امضا نهایی آماده کردند.

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه این طرح را که قرار است بعد از ظهر شنبه به تأیید نهایی برسد، «طرحی متعادل و تاریخی» خواند. او گفت: «پیش نویس توافق پیشنهادی متفاوت، دقیق، پایدار، پویا، متوازن و از نظر حقوقی الزام آور است. در زمینه کنترل افزایش میانگین دما تا زیر دو درجه و تلاش برای رساندن آن به یک و نیم درجه هدف محوری و حیاتی ما را تأمین می کند. به این ترتیب از خطرات و پیامدهای تغییرات آب و هوایی به طرز قابل توجهی کاسته می شود.»

هر توافقی که در نشست اقلیمی پاریس بدست آید از سال ۲۰۲۰ میلادی لازم الاجرا خواهد بود.

این توافق اولین توافق اقلیمی در نوع خود خواهد بود. نشست های پیشین همچون کپنهاگ و کیوتو به دلیل تشتت آرا کشورها نتیجه ملموسی در بر نداشت. آنچه دستیابی به توافق را مشکل کرده بود موضوعاتی همچون بودجه ۱۰۰ میلیارد دلاری لازم برای کمک به کشورهای در حال توسعه در مبارزه با تغییرات اقلیمی و رصد یا به اصطلاح مانیتورینگ کشورها در مهار یا کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه ای بود.

برخی از کشورهای تولیدکننده نفت هم با حدف کامل انرژی های فسیلی در دهه های آتی مخالفت می کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راهپیمایی کنشگران محیط زیست در آخرین روز نشست پاریس

چه عواملی می توانند موفقیت کنفرانس محیط زیست پاریس را تضمین کنند؟

آینده کره خاکی در گفتگو با کارشناسان