احتمال اولین شکست انتخاباتی یاران چاوز پس از سالها تسلط بر پارلمان

Access to the comments نظرها
نگارش از Masoud Imani Kalesar
احتمال اولین شکست انتخاباتی یاران چاوز پس از سالها تسلط بر پارلمان

شهروندان ونزوئلا روز یکشنبه در انتخابات پارلمانی شرکت کردند، انتخاباتی که نظرسنجی ها از شکست یاران هوگو چاوز و حزب حاکم در آن حکایت دارد، شکستی که نارضایتی مردم از افزایش میزان تورم و جرائم و کمبود کالاهای اساسی از جمله دلایل آن خواهد بود.

انتخابات در ونزوئلا بطور کلی شفاف بوده است اما مخالفان بارها حزب حاکم در کاراکاس، پایتخت را به تغییر قوانین انتخاباتی به نفع خود متهم کرده اند، اتهامی که دولت سوسیالیست آن را رد می کند.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری فعلی ونزوئلا پیش از آغاز انتخابات وعده داد دولتش به نتایج انتخابات احترام خواهد گذاشت.

آقای مادورو گفت:«انقلاب بولیواری قطع نظر از نتایج به انتخاباتی که برخواسته از اراده مردم است احترام خواهد گذاشت، بطور دقیق و بدون عیب و نقص.»

اگر مخالفان دولت سوسیالیست ونزوئلا در قالب ائتلاف «اتحاد دموکراتیک» بتوانند پس از ۱۷ سال اکثریت را در پارلمان بدست آورند قادر خواهند بود با تصویب قانون مصونیت برای زندانیان سیاسی آزادی آنان را میسر سازند.

لیلیان تینتوری، همسر لئوپولدو لوپز یکی از رهبران مخالف دولت است که به اتهام تحریک مردم به آشوب در تظاهرات ضد دولتی به چهارده سال حبس محکوم شده است.

خانم تینتوری در پای صندوق رای گفت:«آمده ام تا بخاطر فرزندام، آزادی تمام زندانیان سیاسی و برای آینده ای بهتر برای ونزوئلا که امروز آغاز می شود رای دهم.»

انتخابات این دوره به مثابه رفراندوم و آزمونی برای نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری و میراث دار هوگو چاوز و «حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا» تلقی می شود.

تازه ترین نظرسنجی ها حاکی است حزب حاکم سوسیالیست متحد ونزوئلا حدود ۳۷ درصد و ائتلاف «اتحاد دموکراتیک» مخالفان بیش از ۵۵ درصد آرای انتخابات پارلمانی را از آن خود خواهند کرد.