جودو؛ ژاپن در صدر مسابقات جایزه بزرگ توکیو قرار دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
جودو؛ ژاپن در صدر مسابقات جایزه بزرگ توکیو قرار دارد

جودو ورزش ملی ژاپن است و مبارزه روی تاتامی برای ژاپنیها معادل یک مسابقه فوتبال در ماراکانا و تنیس در ویمبلدون و راگبی در تویکنهام است. توکیو معبد جودوی جهان است.

بی دلیل نیست که بهترین جودوکاران جهان به پایتخت ژاپن رفتند تا در مسابقات جایزه بزرگ توکیو شرکت کنند. هواداران ژاپنی استادیوم جودوی توکیو را پر کردند تا مهمتر از همه ستارگان ژاپنی را تشویق کنند.

ژاپنی ها در پنج فینال حاضر بودند. در منهای هفتاد کیلوگرم زنان دو ژاپنی چیزورو آرای و یوکو اونو برای کسب جایزه بزرگ مقابل هم قرار گرفتند. پس از ۸ دقیقه مبارزه اونو بدلیل خطاهای بیشتر مسابقه را به رقیب قدر خود واگذار کرد.

در منهای ۷۳ کیلوگرم مردان، ژاپنی ها موفق به کسب هفتمین مدال طلا شدند. اکیموتو از کشور میزبان در مقابل چانگریم آن از کره قرار گرفت و در حالیکه همگان روی جودوکار کره ای شرط بسته بودند این آکیموتو ژاپنی بود که توانست پیروزی این دیدار مهم را از آن خود کند. وی توانست با یک وازاری حریف قدر خود، بخت اصلی پیروزی را مغلوب کند.

اما در منهای ۶۳ کیلوگرم زنان فینال قهرمانی اروپا در باکو تکرار شد. مارتینا ترادوس آلمانی باردیگر در مقابل تینا ترستنیاک اسلوون قرار گرفت و جودوکار المانی توانست قهرمان جهان و بانوی شماره یک جدول رده بندی جهانی جودو در منهای ۶۳ کیلوگرم را با یک ایپون ضربه کند.

اما قهرمان منهای نود کیلوگرم از کشور گرجستان می آید. نام او آفتاندیلی چرکیشویلی است. پدیده امروز جودو توانست با یک پیروزی دیگر در مقابل سئونگسو لی از کره جنوبی نشان دهد که بهترین جودوکار این روزهای وزن منهای ۹۰ کیلوگرم جهان است. رقابتهای جایزه بزرگ توکیو یکشنبه به پایان می رسد و در روز پایانی رقابتها پنج فینال وزنهای باقی مانده برگزار می شود.