Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هشدار عراقچی: ۵+۱ یا پی‌ ام‌ دی را انتخاب کند یا اجرای برجام را

هشدار عراقچی: ۵+۱ یا پی‌ ام‌ دی را انتخاب کند یا اجرای برجام را
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران و رییس کمیسیون برجام هشدار داده است که کشورهای ۵+۱ باید بین «پی‌ ام‌ دی» یا اجرای «برجام» یکی را انتخاب کنند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای عراقچی که هماهنگ کننده ارشد ایران در امور اجرای توافق اتمی (برجام) است گفت: درصورت ایجاد مشکلات آتی در حل و فصل ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران (پی‌ ام‌ دی)، ایران می‌تواند اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را متوقف کند.

وی افزود: اگر پنجره‌ای در پرونده «پی‌ ام‌ دی» باز بماند، به صورتی که این موضوع بتواند در آینده نیز مطرح شود، به این معناست که برجام متوقف خواهد شد و ما اقدامات هسته‌ای‌ خود را از سر می‌گیریم.

عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران همچنین به نامه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در مورد شرایط انجام اقدامات هسته‌ای ایران اشاره کرده و گفت که بر همین اساس است که ایران تاکید می‌کند طرف مقابل یا باید برجام را انتخاب کنند یا «پی‌ ام‌ دی» را.

گفتنی است رهبر جمهوری اسلامی پیشتر در نامه ای به رئیس‌ جمهور برای اجرای برجام، اقدام در مورد بازطراحی رآکتور‌ آب سنگین اراک و معامله‌ اورانیوم غنی‌شده‌ موجود در برابر کیک زرد را تنها هنگامی مجاز دانسته که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایان پرونده ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی ایران را اعلام کند.

آقای عراقچی با این حال از مشاهده نشانه‌هایی از بسته شدن پرونده «پی‌ ام‌ دی» خبر داد و گفت که هیات ایرانی طی مذاکرات اخیر تا حدودی در جریان مباحثی قرار گرفته است که یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در راستای بسته شدن این پرونده قرار است در گزارشش ارائه کند.

وی افزود که ایران هیچ‌گاه بر اساس خوش‌بینی مذاکره نکرده، بلکه همیشه با بدبینی و در نظر گرفتن بدترین سناریو وارد مذاکرات هسته‌ای شده ‌است.

تحریم ها اوایل ژانویه برداشته خواهد شد

عباس عراقچی در ادامه گفتگوی خود به سفرش به وین و مذاکره با تعدادی از مقامات اروپایی و آمریکایی و همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرد و گفت در این ملاقات ها درباره اجرای برجام تبادل نظر کردیم. همچنین کارشناسان آژانس و ایران جلسه دو ساعته داشتند که با حضور معاون آمانو برگزار شد.

آقای عراقچی گفت: قرار است ۱۵ دسامبر جلسه‌ای فوق‌العاده در شورای حکام تشکیل شود تا در رابطه با گزارش آژانس تصمیم‌گیری شود. در این فاصله کشورهای ۱+۵ قطعنامه‌ای با هدف بسته شدن پرونده «پی ام دی» را ارائه خواهد کرد که در جلسه ۱۵ دسامبر به رای گذاشته خواهد شد.

معاون وزیر خارجه ایران افزود: همچنین ۷ دسامبر، (۱۶ آذر ماه) کمیسیون مشترک برجام میان ایران و ۱+۵ دروین برگزار خواهد شد که در این جلسه نیز قطعنامه ۱+۵ در رابطه با بسته شدن «پی ام دی» نیز مرور خواهد شد.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران در پایان در پاسخ به این سوال که مردم چه زمانی برداشته شدن تحریم ها را حس خواهند کرد گفت: ١٥ دسامبر شورای حکام پی ام دی را می بندد و دو سه هفته برای اراک زمان لازم است. تصور می کنم اواسط دی ماه به نقطه ای برسیم که همه تعهدات خود را انجام داده اند.

وی افزود: بنابراین تحریم ها اوایل ژانویه برداشته خواهد شد، اگرچه در سیاست هر مشکلی ممکن است پیش آید؛ چرا که اسراییل مخالف برجام است و پول زیادی خرج کرده اما تا به حال موفق نبوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروسی در ایران؛ طرفین از «توافق» بر سر اجرای تفاهم اسفند ۱۴۰۱ خبر دادند

گروسی در تهران؛ آژانس با اهرم فشار محدود به دنبال کنترل‌های سخت‌تر بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران است

پشت‌پرده سفر گروسی به ایران؛گمانه‌زنی‌ها از تمایل تهران به احیای برجام در گفتگو با علی‌واعظ و کوویل