هزمان با نشست اروپا، اسلوونی از ایجاد موانع تکنیکی در مرز خبر داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
هزمان با نشست اروپا، اسلوونی از ایجاد موانع تکنیکی در مرز خبر داد

اسلوونی از ایجاد «موانع تکنیکی» در مرزهای مشترک خود با کرواسی به منظور کنترل ورود مهاجران به این کشور خبر داد. این تصمیم دولت اسلوونی یکروز پیش از نشست سران اروپا و برخی از رهبران آفریقا دربارۀ موضوع ورود مهاجران به این قاره اعلام می شود که قرار است روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در مالت برگزار شود.

پیش از این نیز کشور اتریش که با ورود دهها هزار مهاجر طی ماههای اخیر روبرو بوده، از ایجاد موانع تکنیکی در مرزهای خود خبر داده بود.

میرو سرار، نخست وزیر اسلوونی دربارۀ تصمیم این کشور با تاکید بر اینکه این امر به معنای بستن مرزها نیست، گفت: «مرزها باز خواهند ماند اما ورود مهاجران در نقاطی کنترل و نظارت خواهند شد. این موانع به منظور جلوگیری از پراکنده شدن مهاجران و عبور کنترل نشدۀ آنها ایجاد می شوند. مهاجران به این شکل مستقیما به گذرگاههایی که برای عبور به کشور بعدی در نظر گرفته شده اند، هدایت خواهند شد.»

از ابتدای ماه اکتبر به اینسو، بیش از ۱۷۰ هزار پناهجو از کشور اسلوونی عبور کرده اند و دهها هزار نفر نیز در انتظار ورود به این کشورند.

این مهاجران با عبور از این کشورها، تلاش می کنند خود را به کشورهای اتریش، آلمان و فرانسه برسانند.

همزمان، شهر کاله در شمال فرانسه سومین شب درگیری میان پناهجویان و پلیس را پشت سرگذاشت. این درگیری در محلی صورت گرفته است که به نام «جنگل» شناخته می شود و بیش از ۴۵۰۰ مهاجر با نصب چادرهایی یک اردوگاه موقت را برای خود تاسیس کرده اند. مقامات این شهر می گویند این اردوگاه و تجمع این پناهجویان غیرقانونی است. نیروهای ضد شورش فرانسه برای مقابله با این مهاجران که اقدام به سنگ پرانی به سوی پلیس کرده اند، به گاز اشک آور متوسل شده است.

طی این سه شب درگیری میان مهاجران و پلیس، دست کم ۲۰ نفر از نیروهای پلیس جراحات سطحی برداشته اند و یک نفر از میان پناهجویان نیز مجروح شده است.

فرماندار کاله می گوید به منظور محافظت از منازل مسکونی و خانواده هایی که در نزدیکی این اردوگاه زندگی می کنند، بر تعداد نیروهای امنیتی در این منطقه می افزاید. به گفتۀ پلیس این شهر، شامگاه دوشنبه چند سرقت نیز در این منطقه صورت گرفته است.

بیشتر این مهاجران که عمدتا از کشورهای آفریقایی و افغانستان خود را به صورت غیرقانونی به کاله رسانده اند، تلاش می کنند با عبور از دریای مانش خود را به بریتانیا برسانند.