تاکید بر گسترش همکاری نظامی آمریکا و اسرائیل در نخستین دیدار پس از توافق هسته ای ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تاکید بر گسترش همکاری نظامی آمریکا و اسرائیل در نخستین دیدار پس از توافق هسته ای ایران

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید دیدار و گفت و گو کرد. این نخستین دیدار روسای دو کشور طی بیش از یکسال اخیر و از زمان امضای توافق هسته ای با ایران است.
علاوه بر موضوع توافق هسته ای ایران، گسترش تنش میان فلسطینی ها و اسرائیل طی هفته های اخیر نیز از دیگر موضوع های مورد بحث میان روسای دو کشور بوده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به همکاری های دفاعی و نظامی میان دو کشور گفت: «همکاری نظامی میان ما نه تنها بخشی از مسئولیت ما برای تامین امنیت دولت اسرائیل است بلکه جزیی مهم از ساختار و زیربنای امنیتی آمریکا در منطقه است که می تواند ما را مطمئن سازد که یکی از نزدیکترین متحدان ما نه تنها می تواند از خود حمایت کند بلکه می تواند با ما برای مقابله با تروریست و دیگر تهدیدهای موجود در منطقه همکاری داشته باشد.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز طی سخنانی گفت: «به نظر من همه می توانند این را ببینند، وحشیگری های داعش، تجاوز و ترورهای صورت گرفته از سوی متحدان ایران و خود این کشور، و تداخل آن با مشکلاتی که سبب آوارگی میلیون ها نفر و مرگ صدها هزار نفر و حتی بیشتر شده که ما هنوز از آن آگاه نیستیم و در آینده روشن خواهد شد.»
بنیامین نتانیاهو همچنین در این نشست باردیگر مذاکرات امنیتی میان دو کشور برای دریافت کمک های دفاعی از آمریکا را از سر گرفت.
اسرائیل در حال حاضر سالانه معادل ۱.۳ میلیارد دلار کمک دفاعی از آمریکا دریافت می کند که می خواهد این رقم سالانه تا ۵ میلیارد دلار افزایش یابد.