دستگیری دو نفر در ارتباط با افشای اطلاعات محرمانه واتیکان

دستگیری دو نفر در ارتباط با افشای اطلاعات محرمانه واتیکان
نگارش از امید لهبی

نیروهای امنیتی واتیکان دو مقام ارشد کلیسای کاتولیک را دستگیر کردند. این دو به سرقت اسناد محرمانه و انتقال آن به مطبوعات متهم شده اند. بر اساس گزارش

نیروهای امنیتی واتیکان دو مقام ارشد کلیسای کاتولیک را دستگیر کردند. این دو به سرقت اسناد محرمانه و انتقال آن به مطبوعات متهم شده اند. بر اساس گزارش های اولیه، این اسناد شامل اطلاعات سری درباره ساختار اقتصادی و اداری واتیکان بوده است.

یکی از متهمان لوسیو آخل وائخو بالدا، کشیش پنجاه و چهار ساله اسپانیایی است که پیش از این منشی کمیسیون اقتصادی و اداری واتیکان بود. متهم دوم نیز یک ایتالیایی ۳۳ ساله به نام فرانچسکا چایوکی است که کارشناس بازاریابی و روابط عمومی همین کمیسیون بود. او پیش تر به دلیل انتشار عکس های نیمه برهنه در فیسبوک در کانون توجه رسانه ها قرار گرفته بود.

مشاور ارشد روابط عمومی واتیکان درباره این دستگیری ها می گوید: «بار دیگر افرادی تلاش کردند از سرقت مدارک سود به جیب بزنند، کسانی که معتمد پاپ بودند و به این اعتماد خیانت کردند.»

قرار است در روزهای آینده یک کتاب درباره رسوایی های واتیکان در ایتالیا منتشر شود. کلیسای کاتولیک این کتاب را نتیجه “افشای اطلاعات” توسط این دو فرد دستگیر شده دانسته است.

در سال ۲۰۱۲ نیز پیشکار پاپ به اتهام سرقت و فروش مدارک محرمانه واتیکان به مطبوعات ایتالیا به تحمل دو سال زندان محکوم شد. وی بعدها توسط پاپ مستعفی، بندیکت شانزدهم مورد عفو قرار گرفت.

مطالب مرتبط