واکنش مثبت بازار بورس استانبول به نتایج انتخابات ترکیه

واکنش مثبت بازار بورس استانبول به نتایج انتخابات ترکیه
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتشار نتایج انتخابات پارلمانی ترکیه و پیروزی حزب «عدالت و توسعه» در این انتخابات با واکنش مثبت بازار بورس استانبول و بازارهای مبادلات ارزی در روز

آگهی

انتشار نتایج انتخابات پارلمانی ترکیه و پیروزی حزب «عدالت و توسعه» در این انتخابات با واکنش مثبت بازار بورس استانبول و بازارهای مبادلات ارزی در روز دوشنبه مواجه شده است.

شاخص سهام در اواسط کار این بازار افزایشی حدود ۵.۴ درصد داشته است. این افزایش ارزش سهام طی هفت سال گذشته بی سابقه گزارش شده است.

ارزش لیره ترکیه در برابر دلار آمریکا و یورو نیز حداقل ۴ درصد افزایش یافت. از ابتدای سال ۲۰۱۵ لیره حدود ۲۰ درصد از ارزش خود در برابر این واحدهای پولی را از دست داده است.

رابرت هالور، کارشناس و تحلیلگر امور اقتصادی از «بادربانک» آلمان در این زمینه می گوید: «اعتقاد دارم بازار بورس ترجیح می داد نتیجه دیگری بدست می آمد و در ترکیه دولت ائتلافی تشکیل می شد. اگر اکنون اقداماتی برای ایجاد تغییر در قانون اساسی صورت گیرد با استقبال بازار بورس روبرو نمی شود. می دانیم که ترکیه نقش مهمی نیز در مقابله با بحران پناهجویان ایفا می کند.»

این انتخابات نوعی پیروزی برای رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و بنیانگذار حزب عدالت و توسعه بشمار می رود. آقای اردوغان که اولویت کشور را سر و سامان دادن به اوضاع اقتصادی اعلام کرده بود اکنون بدون ائتلاف با احزاب دیگر زمام امور کشور را در دست دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه تقاضای طلای بانک‌های مرکزی جهان را پایین کشید

ارزیابی بلومبرگ از رشد ارزش افغانی: «طالبان در تقویت نرخ ارز بهترین عملکرد جهانی را داشت»

جامعه صرافان جایگزین کانون منحله شد؛ دلار آمریکا در بازار تهران به قله یک ماه پیش صعود کرد